E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18221
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
2
2

Aprēķinot nodokli, ņem vērā dāvinājuma līgumā norādīto NĪ iegādes vērtību

J
jautā:
07. oktobrī, 2019
Andrejs

Labdien! Esmu iekļuvis nepatīkamā situācijā. Ceru uz Jūsu atbildi. Situācijas apraksts: 2009. gadā, pamatojoties uz dāvinājuma līgumu, esmu kļuvis par dzīvokļa (NĪ) īpašnieku. Dāvinājuma līgumā NĪ novērtēts par 5 000 LVL (7 114,36 EUR). NĪ man uzdāvināja vectēva māsa. Pirms dzīvokļa pārdošanas esmu vērsies VID, lai saņemtu skaidrojumu par iegādes vērtību savam NĪ. Tur arī izskaidroju iegādes situāciju. VID darbiniece mani ir nosūtījusi uz VZD, lai es noskaidrotu, kāda kadastrālā vērtība NĪ bija dāvinājuma brīdī (2009. gadā). Tā skaidroja, ka kapitāla pieaugums tiek noteikts, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību jeb kadastrālo vērtību 2009. gadā, kas bija 12 273 LVL (17 462,91 EUR). (Diemžēl rakstiski neesmu atbildi lūdzis.) 2019. gada sākumā esmu pārdevis NĪ par 23 000 EUR. Šajā īpašumā neesmu bijis deklarēts, kā arī tas nav mans vienīgais īpašums. Pēc NĪ pārdošanas vērsos VID, lai man tiktu aprēķināts ienākuma nodoklis no NĪ pārdošanas. Man tika aprēķināts šāds nodoklis: 23 000 – 17 462,91 = 5 537,09; 5 537,09 x 20% = 1 107,418 EUR (uz atsevišķas lapiņas, neizsniedzot to man). Šādu ienākumu nodokli esmu pārskaitījis Valsts kasē un ar mierīgu prātu dzīvoju tālāk. 2019. gada oktobrī saņēmu no VID informatīvu paziņojumu, ka esmu nepareizi norādījis NĪ iegādes vērtību: tā bija jānorāda atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.9. panta ceturtajai daļai jeb 7 114,36 EUR. Sanāk daudz lielāks ienākuma nodoklis. Lūdzu Jūs iespēju robežās sniegt skaidrojumu, vai es esmu rīkojies nepareizi un man ir jāapmaksā pietrūkstošā summa vai arī šajā situācijā ir kādi citi risinājumi. VID jāvēršas līdz 04.11.2019., lai iesniegtu precizējumu par 2019. gada 1. ceturksni. Paldies!

A
atbild:
14. oktobrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdodot nekustamo īpašumu, ja nav kāda no likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētajiem atbrīvojumiem, no gūtā ienākuma jāmaksā 20% nodoklis. Ar nodokli apliek starpību starp pārdošanas cenu un iegādes vērtību.

Jā, likuma 11.9 panta ceturtajā daļā ir noteikts: ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata, par tā iegādes vērtību uzskata attiecīgi dāvinājuma līgumā norādītā konkrētā nekustamā īpašuma vērtību, kas nav lielāka par nekustamā īpašuma atsavināšanas cenu.

Tikai tad, ja dāvinājuma līgumā nav norādīta konkrētā nekustamā īpašuma vērtība, iegādes vērtības noteikšanā izmanto kadastrālo vērtību.

Tātad – iegādes vērtības noteikšanai ir svarīga informācija par dāvinājuma līgumu: vai tajā bija norādīta NĪN vērtība, un kāda tā bija.

Dāvinājuma līgumā var norādīt jebkādu nekustamā īpašuma atsavināšanas summu. Līgumā summa tiek norādīta tāpēc, lai zemesgrāmatu nodaļā varētu aprēķināt valsts nodevu (Ministru kabineta noteikumi Nr. 1250 par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā). Protams, jo mazāka dāvinājuma līgumā norādītā nekustamā īpašuma vērtība, jo mazāka nodeva. Savukārt, ja dāvinājuma līgumā summa netiek norādīta, tad valsts nodevu rēķina, ņemot vērā kadastrālo vērtību.

Lai samazinātu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu, iegādes vērtībā var iekļaut arī izdevumus, kas saistīti ar tā iegūšanu: valsts nodeva par darījuma noformēšanu, valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, komisijas nauda un citi līdzīgi izdevumi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU