E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18153
Lasīšanai: 3 minūtes

Ieturējumi no pensijas un konta apķīlāšana

J
jautā:
02. oktobrī, 2019
Gunārs

Labdien! VSAA pēc vairākiem tiesu izpildītāju izpildu rakstiem veic ieturējumus no vecuma pensijas. Uz bankas kontu tiek pārskaitīti 600 EUR. Vai ZTI ir tiesīgi ieturēt vēl 170 EUR (600 EUR – 430 EUR)?

A
atbild:
04. novembrī, 2019

Ieturējumus no pensijas veic kā no darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem.

Ieturējumu apmērs no darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem notiek saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta normām.

Jūs varat vērsties pie tiesu izpildītāja ar iesniegumu un norādīt bankas kontu, uz kuru saņemat pensiju, un lūgt to atbloķēt. Iesniegumā norādiet, ka konts ir nepieciešams pensijas saņemšanai, un klāt pievienojiet konta pārskatu par pēdējiem trim mēnešiem, kas to apliecina. Iespējams, tiesu izpildītājs nāks Jums pretī un kontu atbloķēs.

Varbūt tiks piemērota Civilprocesa likuma 594. panta 2.1. daļa: ja vienas izpildu lietas ietvaros piedziņa vienlaikus tiek vērsta gan uz darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, gan uz noguldījumiem kredītiestādē, tiesu izpildītājs pēc parādnieka lūguma dod kredītiestādei rīkojumu saglabāt kontā, kurā parādnieks saņem darba samaksu vai tai pielīdzinātos maksājumus, naudas līdzekļus šā panta pirmajā vai otrajā daļā noteiktajā apmērā.

Parādnieka pienākumi ir noteikti Civilprocesa likuma 552. pantā.

(1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var vērsties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakus sūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 231 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU