E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18079
Lasīšanai: 3 minūtes

Uzturlīdzekļus bērna uzturam var piedzīt arī pirms laulības šķiršanas

J
jautā:
17. septembrī, 2019
Evija

Ar vīru neesam izšķīrušies, bet dzīvojam atsevišķi. Es ar bērnu (15 gadi) pārvācos no vīra divistabu dzīvokļa uz īrētu vienistabas dzīvokli. Mutiski sarunājām, ka maksās alimentus 100 eiro mēnesī, bet, kad mēnesis pagājis, viņš saka: neko nemaksāšot, ka es sazin ko viņam esmu parādā. Neskatoties uz to, ka pēdējos divus gadus pirku bērnam drēbes, higiēnas līdzekļus un skolai vajadzīgo, jo vīram bija atruna: ja bērns VIŅAM to nav prasījis, tad viņš nepirkšot. Vienīgais, ko darīja iepriekš minētais kungs, – maksāja komunālos rēķinus. Ko un kā darīt, palīdziet, lūdzu!

A
atbild:
25. septembrī, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Laulība nevar un nedrīkst būt šķērslis bērna tiesībām saņemt uzturlīdzekļus no vecākiem. Tāpēc situācijā, kad bērna tēvs nenodrošina bērna uzturam uzturlīdzekļus vismaz valstī noteiktajā minimālajā apmērā un strīds par uzturlīdzekļiem līdz šim nav risināts (nav nedz tiesas sprieduma, nedz vienošanās notariāla akta formā par regulāriem uzturlīdzekļu maksājumiem), mātei, kuras ikdienas aizgādībā atrodas bērns, ir jāvēršas ar iesniegumu Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā.

Ērtākais veids, kā pieteikties uzturlīdzekļu saņemšanai, ir izmantot portālā www.latvija.lv pieejamo e-pakalpojumu “Pieteikšanās uzturlīdzekļu saņemšanai”. Šī pakalpojuma izmantošanai nepieciešams reģistrēties, izmantojot internetbankas pieejas datus, kas dod iespēju elektroniski aizpildīt iesnieguma veidlapu un nosūtīt fonda administrācijai. Citi dokumenti nav nepieciešami. Saņemot iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu, fonda administrācija pati pārbaudīs informāciju valsts reģistros un sazināsies ar vecāku, no kura iesniedzējs vēlas saņemt uzturlīdzekļus, lūdzot sniegt paskaidrojumu par likumā noteiktā vecāku pienākuma izpildi un norādīt apstākļus, kas varētu būt šķērslis lēmumam uzturlīdzekļus izmaksāt no fonda (piemēram, bērns neatrodas faktiskā mātes aprūpē).

Fonda administrācijas speciālisti izvērtēs, vai starp pusēm nepastāv strīds par bērna aizgādību un lieta ir piekritīga administratīvā procesa kārtībai. Ja vecākam, no kura iesniedzējs vēlas saņemt uzturlīdzekļus, nebūs pamatotu iebildumu un viņš pats neuzsāks savu vecāka pienākuma godprātīgu izpildi, fonda administrācija sāks uzturlīdzekļu izmaksu viņa vietā.

Lai piedzītu uzturlīdzekļus apmērā, kas pārsniedz valstī noteikto minimālo apmēru, ir jāsniedz prasības pieteikums tiesā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 118 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU