Termiņu noteikšana atbilstoši Darba likuma 16. pantam

J
jautā:
17. septembrī, 2019
Gunta

Labdien! Darbinieks pēc paša vēlēšanās vēlas iet prom no darba. Darbinieka iesniegumā darba devējam tiek rakstīts, piemēram, “ (..) atbrīvot mani no darba ar 13. augustu/no 13. augusta” (kurš vārdiņš jāraksta?). Vai darbiniekam 13. augusts vēl ir darba diena? Kura ir pēdējā darba diena? Darba devēja rīkojumā rakstīts: “(..) atbrīvot no darba ar 13. augustu”.
Vai šajā gadījumā ir svarīgi, kāds vārds tiek rakstīts (“no” vai “ar”)?

A
atbild:
04. oktobrī, 2019
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte
LV portāls
Liene Kāposta, literārā redaktore

Darba likuma 16. panta pirmā daļa noteic, ka termiņš sākas datumā vai tā notikuma iestāšanās dienā, kas nosaka šā termiņa sākumu.

Ievērojot iepriekš minēto, Valsts darba inspekcijas ieskatā dokumentā būtu jānorāda: “Atbrīvot no darba 13. augustā (..)”. Pēdējā darba diena ir 13. augusts.

Abos Jūsu norādītajos gadījumos rīkojumā šie vārdi apzīmētu, ka rīkojums stājas spēkā norādītajā datumā. Prievārds “ar” izmantojums, lai precīzi apzīmētu laika vienību, uz ko pilnībā attiecas tekstā teiktais, savukārt prievārds “no” uz laika perioda sākumu norāda vispārīgi. Tāpēc gadījumos, kad tiek rakstīts uzteikums vai rīkojums par darba attiecību pārtraukšanu, iederīgāks būtu prievārds “ar” (Skujiņa, V. Latviešu valoda lietišķajos rakstos. Rīga: Zvaigzne ABC, 2014, 68. lpp.).