TĒMA: Pensijas

Invaliditātes pensijas vietā piešķir ne mazāku vecuma pensiju

J
jautā:
13. septembrī, 2019
Lauma

Mātei ir piešķirtas divas invaliditātes grupas: 1. grupa par vispārējo slimību un 3. grupa par arodslimību. Sasniedzot pensijas vecumu, vajadzēs izvēlēties invaliditātes pensiju pēc 1. grupas vai vecuma pensiju. Kam ir noteikts, sasniedzot pensijas vecumu, atstāt 3. grupu, kas piešķirta par arodslimību?

A
atbild:
23. septembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tās ir divas dažādas lietas – invaliditātes noteikšana un tiesības uz vecuma pensiju.

Invaliditāte tiek noteikta, ņemot vērā gan medicīnisko informāciju, gan arī slimības dēļ radušos aktivitāšu un funkcionēšanas ierobežojumus.

Tiesības uz pensiju rodas, sasniedzot likumā “Par valsts pensijām” noteikto pensijas vecumu. Un invaliditātes pensiju izmaksā līdz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanai. Kad cilvēks sasniedz valstī noteikto pensijas vecumu, viņam tiek piešķirta vecuma pensija.

Sasniedzot pensijas vecumu, likums neliek cilvēkam izvēlēties (vecuma pensiju vai invaliditātes pensiju), bet nosaka tikai maksājuma apmēru, piešķirot izdevīgāko.

Ja invaliditātes pensija ir lielāka par aprēķināto vecuma pensiju, piešķir vecuma pensiju, kas noteikta invaliditātes pensijas apmērā.