E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17957
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Ja neatmaksā drošības naudu un daļu īres

J
jautā:
09. septembrī, 2019
Ilze

Esmu noslēgusi dzīvokļa īres līgumu uz 5 gadiem, ar pilnvarotu (mutiski, jo rakstiskas pilnvaras netika uzrādītas) īpašnieka personu, taču izrādās, ka īpašums parādsaistību dēļ īres laikā (pēc vēlāk pieejamās informācijas izsole notikusi vēl pirms īres līguma slēgšanas) ticis pārdots izsolē. Pēc jaunā īpašnieka apstiprināšanas ar tiesas lēmumu sākotnējā izīrētāja sāk apgalvot, ka viņai piederot puse no īpašuma, ko zemesgrāmata neapliecina. Iepriekšējā izīrētāja atsakās atdot lieki samaksāto īres maksu un drošības naudu, kas nav tikusi izmantota īres maksas segšanai līdz īpašnieku maiņai. Ar jauno īpašnieku pārslēgts jauns īres līgums, ir vienošanās par īpašuma atbrīvošanu, jo ir iespēja atrast jaunu dzīvesvietu. Vai iepriekšējais izīrētājs ir tiesīgs turpināt iekasēt īres maksu, kā arī ieturēt drošības naudu īres apmaksāšanai? Kā risināt šādu situāciju, ja iepriekšējais izīrētājs nesadarbojas?

A
atbild:
17. septembrī, 2019
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 12.1. pantā “Drošības nauda” ir noteikts: “Dzīvojamās telpas īres līguma saistību izpildes nodrošināšanai izīrētājs, slēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu, ir tiesīgs prasīt no īrnieka drošības naudas iemaksu, paredzot līgumā tās apmēru, samaksas, dzēšanas un atmaksāšanas kārtību un termiņus. Ja īrnieks, īres līgumam izbeidzoties, ir parādā izīrētājam īres maksu vai maksu par pakalpojumiem, kā arī par nodarītajiem zaudējumiem, parāds tiek dzēsts un zaudējumi atlīdzināti no drošības naudas.

Ja, dzīvojamās telpas īres līgumam izbeidzoties, drošības nauda līguma saistību izpildes nodrošināšanai netiek izmantota vai tiek izmantota daļēji, tā pilnībā vai tās atlikusī daļa atdodama īrniekam ne vēlāk kā tajā pašā dienā, kad dzīvojamā telpa tiek atbrīvota, ja īres līgumā nav noteikts citādi.”

Īrnieks ir tiesīgs pieprasīt atpakaļ samaksāto drošības naudu, ja tā nav dzēsta saskaņā ar likumā noteikto kārtību vai līgumā noteikto kārtību. Ir jāraksta attiecīgs dokuments personai, kas ir saņēmusi drošības naudu, ar lūgumu to atdot. Bet šajā gadījumā no jautājuma izriet, ka īres līgumu slēgts pēc tam, kad dzīvoklis bija pārdots izsolē un tamdēļ ir vērtējama iespēja vērsties policijā.

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 8. pants nosaka: ja dzīvojamā māja vai dzīvoklis pāriet citas juridiskās vai fiziskās personas īpašumā, jaunajam īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka noslēgtie dzīvojamās telpas īres līgumi.

Savukārt attiecībā uz īres maksu skaidrojam, ka tā jāmaksā tam izīrētājam, ar kuru noslēgts īres līgums. Turklāt maksu var iekasēt tikai par to periodu, kad spēkā ir īres līgums.

Ja iepriekšējais izīrētājs nesadarbojas un nauda netiek atdota, īrniekam ir tiesības šo jautājumu risināt ar tiesas palīdzību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU