E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17946
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Ja ārzemēs par braukšanu reibumā uz gadu atņemtas vadītāja tiesības

J
jautā:
07. septembrī, 2019
Natalija

Labdien! Manam vīram Vācijā tika atņemtas tiesības par autotransporta vadīšanu reibumā. Tika atņemta arī mašīna ar Latvijas numurzīmi. Vai tiesības tiks automātiski atņemtas arī Latvijā? Kas būs ar mašīnu?

A
atbild:
19. septembrī, 2019
Linda Ņikona
LV portāls

Ja kādā ārvalstī transportlīdzekļa vadīšanas tiesības atņemtas par tādu pārkāpumu, pēc kura Latvijā, lai atjaunotu vadīšanas tiesības, ir jākārto eksāmeni, tad personai, atjaunojot tiesības Latvijā, šie eksāmeni būs jākārto.

Tātad, pat ja ārzemēs par braukšanu reibumā vadītāja tiesības tiek atņemtas uz noteiktu termiņu un pēc tam bez eksāmena atjaunotas, uz Jums attiecas Latvijas likumi un formalitātes.

Piemērs:

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 panta otrā daļa par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles, bet nepārsniedz 1,0 promili, paredzēta naudas soda uzlikšana velosipēda un mopēda vadītājam 40 eiro apmērā, bet cita transportlīdzekļa vadītājam – 430–640 eiro apmērā un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšana uz vienu gadu.

Atbilstoši Ceļu satiksmes likuma 29. panta piektajai daļai, ja personai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas uz gadu vai ilgāk vai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, kā arī ja personai pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros ir noteikts transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, persona, lai atjaunotu transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, normatīvajos aktos par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanu un atjaunošanu noteiktajā kārtībā nokārto teorētisko un vadīšanas eksāmenu.

Saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 103 “Transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtība” 39.1 punktu: tā kā tiesības ir atņemtas uz vienu gadu, lai atjaunotu vadītāja tiesības, personai jānokārto B kategorijai atbilstošs teorētiskais eksāmens vienā no Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) nodaļām, kurā to pieņem.

Kārtību, kādā administratīvā pārkāpuma lietā ceļu satiksmē izņemto transportlīdzekli atdod tā īpašniekam, turētājam, atbildīgās institūcijas lēmumā norādītajai personai vai viņu pilnvarotajai personai, Latvijā nosaka MK noteikumi Nr. 1098 “Noteikumi par rīcību ar administratīvo pārkāpumu lietās izņemto mantu un dokumentiem”. LV portāls vērš uzmanību: minēto MK noteikumu 71. punkts paredz, ka persona, kurai administratīvā pārkāpuma lietā ir piemērots sods, sedz izdevumus, kas radušies sakarā ar administratīvā pārkāpuma lietā izņemtās mantas vai dokumenta nodošanu glabāšanā, glabāšanu vai iznīcināšanu.

LV portāls nevar sniegt atbildi par citas valsts normatīvo aktu regulējumu, tāpēc jautājuma daļā par izņemto transportlīdzekli iesakām pēc iespējas ātrāk sazināties ar Vācijas atbildīgo iestādi. Jūsu vīram Vācijā, līdzīgi kā Latvijā, noteikti izrakstīja administratīvā pārkāpuma protokolu, respektīvi, Jums jābūt vismaz kaut kādiem papīriem “uz rokas”, kuros jābūt norādītai kontaktinformācijai. Proti, visticamāk, arī Vācijā ir paredzēts, ka izņemto transportlīdzekli var atgūt pēc naudas soda nomaksas, savukārt izdevumus atkarībā no dienu skaita par izņemtās mantas glabāšanu sedz pārkāpuma izdarītājs. Taču šis ir tikai pieņēmums.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU