TĒMA: Nodokļi

Pārdodot kustamo īpašumu, nodoklis nav jāmaksā

J
jautā:
06. septembrī, 2019
Inguna

Vai bezdarbniekam, kurš saņem bezdarbnieka pabalstu, pārdodot kādu savu kustamo īpašumu, ir jāmaksā nodoklis?

A
atbild:
26. septembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz bezdarbnieka statusu un pabalstu ir saistītas ar nodarbinātību un sociālās apdrošināšanas maksājumiem, nevis ar ienākumiem no kapitāla pieauguma.

Pārdodot savu mantu, nodokļi nav jāmaksā, ja tas nav saistīts ar pārdevēja saimniecisko darbību. Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā neietver un ar nodokli neapliek ienākumu no personīgā īpašuma (fiziskajai personai piederošas personiskai lietošanai paredzētas tādas kustamas lietas kā mēbeles, apģērbs un citas kustamas lietas) atsavināšanas, izņemot ienākumu no pārdošanai izgatavotas vai iegādātas lietas (ķermeniskas vai bezķermeniskas) pārdošanas.

Fiziskās personas darbību uzskata par saimniecisko darbību, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem:

  • darījumu regularitāte un sistemātiskums – trīs un vairāk darījumu gadā vai pieci un vairāk darījumu trijos gados;
  • ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro gadā, izņemot ienākumus no personiskā īpašuma atsavināšanas (personiskai lietošanai paredzēto kustamo lietu – mēbeļu, apģērba un citu lietu);
  • darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Ja ienākums no kustamās mantas pārdošanas pārsniedz 10 000 eiro gadā, summa ir jādeklarē kā neapliekamie ienākumi, nākamajā gadā iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju.