E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17934
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Ģimene

Cik ilgā laikā iespējams apstrīdēt paternitāti

J
jautā:
05. septembrī, 2019
Māris

Jautājums par Civillikuma 156. panta otrās daļas vārdiem “divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti”. Ko nozīmē “kad uzzināja par apstākļiem”. Kā tiesā var pierādīt, kad tieši es uzzināju par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti? Kā tiesa zinās, no kura brīža sākt 2 gadu atskaiti? Es teikšu, ka uzzināju nedēļu pirms tiesas, bērna māte teiks, ka es to zinu jau 5 gadus. Paldies!

A
atbild:
11. septembrī, 2019
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Jūsu jautājumā ir citēta tikai daļa no Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma (CL)  156. panta, tāpēc skaidrībai citējama arī panta pirmā daļa:

  • “Paternitātes atzīšanu tiesa var atzīt par neesošu tikai tad, ja persona, kas bērnu atzinusi par savu, nevar būt viņa bioloģiskais tēvs un bērnu atzinusi par savu maldības, viltus vai spaidu rezultātā.”

Tas nozīmē: ja bērna paternitāti atzināt ar savas gribas trūkumiem, tad divi gadi jāskaita no brīža, kad uzzinājāt par gribas trūkumiem – atbilstoši CL 1440. pantam nepietiek ar faktu, ka brīvprātīgi atzināt paternitāti, gribas izteikumam ir jābūt arī tādam, kas radies brīvi bez maldības, viltus vai spaidiem.

Gribas trūkuma pierādīšana ir priekšnosacījums, lai saskaņā ar CL 156. pantu varētu apstrīdēt paternitāti: tas nozīmē, ka jums atbilstoši Civilprocesa likuma 93. panta 1. daļai būs jāpierāda, ka atzināt paternitāti viltus, maldības vai spaidu dēļ; divi gadi ir skaitāmi no brīža, kad uzzinājāt par gribas trūkumiem.

Ja paternitāti atzināt brīvprātīgi bez gribas trūkumiem, to apstrīdēt nevarēs.

Jāatgādina, ka šī norma attiecas tikai uz paternitātes atzīšanu, nevis, piemēram, paternitātes pieņēmumu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU