Bērna kopšanas atvaļinājuma noteikumus nosaka nacionālajos likumos

J
jautā:
04. septembrī, 2019
Zane

Sveiki! Esmu sociāli apdrošināta un nodarbināta (pilnas slodzes darbs) Latvijā, bet mans vīrs ir apdrošināts Zviedrijā, kā arī ir tur nodarbināts. Vēlos noskaidrot, vai šādā gadījumā abi varam iet dekrēta atvaļinājumā līdz pusotram gadam. Saprotu, kā notiek ar izmaksām, bet nav skaidrs, kā ir tieši ar šo brīvo laiku, ko veltīt bērna kopšanai.

A
atbild:
16. septembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Eiropas Savienībā direktīva nosaka darba ņēmējiem – gan vīriešiem, gan sievietēm – individuālās tiesības uz vecāku atvaļinājumu saistībā ar bērna piedzimšanu vai adopciju, lai aprūpētu šo bērnu līdz noteiktam vecumam. Šo vecumu, atvaļinājuma ilgumu, kā arī citus noteikumus nosaka pašas dalībvalstis.

Latvijas Darba likumā abiem vecākiem noteiktas tiesības uz 1,5 gadu ilgu bērna kopšanas atvaļinājumu, kuru var izmantot līdz bērna astoņu gadu vecumam. Piešķirt šo atvaļinājumu ir darba devēja pienākums.

To, kādas Zviedrijā ir bērna tēva tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu, jānoskaidro šajā valstī.