Kopīpašumu sadale

J
jautā:
03. septembrī, 2019
Maija

Labdien! Man un brālim ir divi kopīpašumi ar būtiski atšķirīgu kadastrālo vērtību: dzīvoklis un lauku māja. Vēlamies īpašumus sadalīt tā, lai vienam piederētu māja, bet otram – dzīvoklis (bez piemaksas). Kādi ir ieteicamie līgumu veidi šādā gadījumā – maiņas, dāvinājuma, draudzības pirkuma vai kāds cits? Kādi ir katra darījuma veida riski, un ar kādām izmaksām jārēķinās (nodevas, nodokļi utt.)?

A
atbild:
20. decembrī, 2019
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, priekšsēdētājs, zvērināts notārs

Šajā situācijā noteikti jāvēršas pie notāra. Jāpārrunā konkrētā situācija un Jūsu abu vēlmes. Ir iespējams jebkurš no nosauktajiem darījumiem. Alternatīva var būt kopīpašuma sadales līgums. Notāra amata atlīdzības takse visos darījumos būs vienāda atkarībā no īpašuma vērtības. Arī pārējās izmaksas būs atkarīgas no īpašuma vērtības. Jautājumā par nodokļiem atbilde gan jāmeklē Valsts ieņēmumu dienestā.