Ja ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, nav noteikts minimālais periods

J
jautā:
23. augustā, 2019
Lucija

Labdien! Ja mans darba līgums tiek izbeigts, pusēm vienojoties, teiksim 15. mēneša datumā, bet ir jau parakstīts darba līgums ar nākamo darba devēju par darba attiecību uzsākšanu ar nākamā mēneša 1. datumu, vai es varu pretendēt uz bezdarbnieka statusu/pabalstu par tām dienām, kuras ir starp abiem darbiem? Paldies!

A
atbild:
29. augustā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” nosaka bezdarbnieka pabalsta saņemšanas maksimālo ilgumu – 9 mēneši –, bet neierobežo tā minimālo saņemšanas laiku.

Personai ir tiesības iegūt vai saglabāt bezdarbnieka statusu, ja tā atbilst Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Šī panta 1. daļas 2. punkts noteic, ka tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ir personai, kura nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”).

Ja ir iegūts darba ņēmēja statuss, bezdarbnieka pienākums ir par to paziņot NVA.

Ja tiek zaudēts bezdarbnieka statuss, tiek izbeigta arī bezdarbnieka pabalsta izmaksa.

Lēmumu par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pieņem pēc visas pabalsta piešķiršanai nepieciešamās informācijas saņemšanas no NVA un Valsts ieņēmumu dienesta, bet ne vēlāk kā mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas dienas.

Likuma “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 13. panta pirmā daļa noteic, ka bezdarbnieka pabalstu piešķir no pieprasījuma iesniegšanas dienas, bet ne agrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas, ja persona kļūst par bezdarbnieku pēc darba attiecību izbeigšanas uz paša uzteikuma pamata vai sakarā ar pārkāpumu.

Ja darba līgumu izbeidz uz pušu vienošanās pamata, bezdarbnieka pabalsta izmaksai šādas laika nobīdes nav.

No tiesību aktu normām izriet, ka var saņemt pabalstu arī par īsu periodu bezdarbnieka statusā.

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir šādos gadījumos:

  • NVA ir piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • Latvijā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas bezdarba apdrošināšanai ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.