Dāvinājums laulības laikā – kopīga vai atsevišķa manta?

J
jautā:
21. augustā, 2019
Edvīns

Sveiki! Interesē, vai naudas dāvinājums (ar rakstisku līgumu vai bez tā) no mātes vai tēva, piemēram, 30 000 eiro dzīvokļa iegādei, laulības šķiršanas gadījumā ir atsevišķa manta? Un vai īpašums, kas nopirkts par dāvināto naudu, skaitās atsevišķa manta? Paldies!

A
atbild:
24. oktobrī, 2019
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, priekšsēdētājs, zvērināts notārs

Jebkas, kas laulātajam ir dāvināts, ir viņa atsevišķa manta. To paredz Civillikuma 91. pants, nosakot, ka katra laulātā atsevišķa manta cita starpā ir arī manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā, kā arī manta, ar ko atvietota minētā manta. Tātad šajā gadījumā gan naudas dāvinājums, gan par to iegādātais īpašums būs Jūsu atsevišķa manta. Tomēr to varēsiet pierādīt tikai tad, ja varēsiet uzrādīt dokumentus, kas apliecina dāvinājumu. Nebūtu ieteicams ne Jums pieņemt, ne Jūsu vecākiem dāvināt šādu naudas summu, nenoformējot to rakstiski. Vislabāk to darīt pie zvērināta notāra, jo tad tas nebūs apstrīdams.