TĒMA: Tieslietas

Ja laulības šķiršana ir stājusies spēkā, to nav iespējams atcelt

J
jautā:
19. augustā, 2019
Laura

Vai var atcelt laulības šķiršanu, ja tā šķirta pirms trijiem gadiem? Vai arī jāprecas otrreiz?

A
atbild:
24. septembrī, 2019
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Laulību Latvijā var šķirt vai nu tiesā, vai pie notāra. Notariāta likuma 325. pants noteic, ka zvērināts notārs šķir laulību, ja laulātie par to ir vienojušies un laulātajiem nav kopīga nepilngadīga bērna un kopīgas mantas. Zvērināts notārs uzsāk laulības šķiršanas lietu tad, kad saņemts abu laulāto kopīgs iesniegums par laulības šķiršanu, taču laulība netiek šķirta ātrāk kā pēc 30 dienām, skaitot no laulības šķiršanas lietas uzsākšanas dienas. Šajā termiņā vienam vai abiem laulātajiem ir tiesības atsaukt laulības šķiršanas pieteikumu. Laulību šķir mēnesi pēc tam, kad šķiršanas iesniegums iesniegts notāram, ja šajā laikā neviens no laulātajiem nav paziņojis, ka iesniegumu atsauc.

Savukārt, šķirot laulību tiesā, saskaņā ar Civillikuma 69. panta otro daļu laulība ir šķirta no dienas, kad tiesas spriedums par laulības šķiršanu stājies likumīgā spēkā. Atbilstoši Civilprocesa likuma 203. panta pirmajai daļai pirmās instances tiesas spriedums stājas likumīgā spēkā pēc tam, kad notecējis termiņš tā pārsūdzēšanai apelācijas kārtībā un sūdzība nav iesniegta.

No iepriekš minētā izriet, ka pēc trijiem gadiem laulības šķiršanu nav iespējams atcelt.