E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17768
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Izdevumi par izmaiņām aizdevuma līgumā

J
jautā:
14. augustā, 2019
Inese

Labdien! Ar banku ir noslēgts hipotekārā kredīta līgums. Līgumā ir minēti divi aizņēmēji, abi ir noformēti kā līdzaizņēmēji. 1. persona (tēvs) pēc savas būtības ir kredīta ņēmējs, 2. persona (dēls) – galvotājs. Tēvs ir miris, un ir sakārtotas mantojuma tiesības. Kad dēls devās uz banku noformēt visus dokumentus – izņemt tēvu no līguma un atstāt tikai dēlu (mantinieku) –, banka prasīja maksu par jaunas atzīmes veikšanu zemesgrāmatā. Vai banka ir tiesīga prasīt, lai dēls sedz izdevumus, kas saistīti ar jaunas atzīmes veikšanu zemesgrāmatā? Vai banka var prasīt kaut kādu maksu par izmaiņu veikšanu līgumā? Vai banka, veicot izmaiņas līgumā, var prasīt jaunu galvotāju? Vai banka, veicot izmaiņas līgumā, var nebrīdinot un nevienojoties mainīt atmaksas un līguma procentu nosacījumus?

A
atbild:
26. septembrī, 2019
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Pēc formas būtiski atšķiras tāds līgums, kurā aizdevums ir izsniegts divām personām kopā, un tāds līgums, kurā aizdevums ir izsniegts vienai personai, bet otra persona ir galvotājs. Turklāt, neiedziļinoties darījuma struktūrā un līgumā, uz nevienu no šiem jautājumiem nevar atbildēt precīzi, jo viens no civiltiesību galvenajiem principiem ir privātautonomijas princips – jūs drīkstat vienoties par visu, kas nav pretējs likumiem, līdz ar nav iespējams nosaukt visus iespējamos kritērijus, par kuriem esat vienojušies ar banku.

Tomēr, vērtējot rakstīto, var secināt – ja banka pieprasa jaunu galvotāju, tad, visticamāk, bijāt galvotājs un esat mantojis šo saistību no aizdevuma ņēmēja. Līgumā var paredzēt pienākumus pusei nodrošināt jaunu galvotāju, ja galvotājs pārņem saistību, jo atbilstoši Civillikuma 1692. pantam galvojums ir par trešās personas saistību, līdz ar to pats par savu saistību galvot nevarat. Ja šāda prasība nav nekādā veidā pielīgta, tad Jums arī nav pienākuma pildīt šādu prasību.

Līgumā var arī noteikt, kurai pusei jāsedz izdevumi par grozījumu veikšanu līgumā, un var vienoties par grozījumu veikšanas maksu. Tas nav tas pats, kas izdevumi, jo maksa par grozījumu veikšanu var būt pielīgta arī augstāka par izdevumu apmēru. Maksa par atzīmes veikšanu zemesgrāmatā satur tikai izdevumus.

Grozījumus līgumā nedrīkst jaukt ar līguma pārjaunojumu. Izmaiņas līgumā parasti paredz kā līguma pielikumus, bet, ja piekrītat slēgt līguma pārjaunojumu, tad atbilstoši Civillikuma 1867. pantam atcelsiet noslēgto līgumu un noslēgsiet jaunu līgumu vecā vietā. Šādā gadījumā var tikt grozīti gan procenti, gan jebkura cita pielīgtā saistība.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 90 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU