Viena laulātā iepriekšējie parādi – vai arī otra laulātā atbildība?

J
jautā:
09. augustā, 2019
Santa

Labdien! Kopā ar civilvīru esam jau gandrīz 10 gadus, mums ir kopīgs bērns. Vēlētos apprecēties, bet... Jaunības gados viņš ir bezatbildīgi rīkojies, un viņam ir parāds valstij. Vai varam noslēgt laulības līgumu, kas noteic, ka mani īpašumi pirms laulības un laulības laikā ir mani īpašumi (tāpat ar ienākumiem) un ka es neatbildu par viņa jaunības kļūdām? Ja tā var, pie kā vērsties? Paldies!

A
atbild:
24. oktobrī, 2019
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, priekšsēdētājs, zvērināts notārs

Tas, kas pieder Jums pirms laulībām, ir Jūsu atsevišķa manta jebkurā gadījumā. Lai nodalītu mantu, kas tiks iegūta laulības laikā, Jūs tiešām, slēdzot laulību, varat noslēgt laulības līgumu par mantas šķirtību. Tā ir laulāto vienošanās, ka visa – gan pirms laulības, gan tās laikā iegūtā – manta ir katram sava, nevis kopīga. Arī parādi, kas uzņemti vai var rasties nākotnē, tiks attiecināti tikai uz tā laulātā mantu, kurš ir parādnieks. Tiesu izpildītājs var vērst piedziņu tikai pret to mantu, kas reģistrēta kā parādnieka īpašums, bet otra laulātā īpašumi paliek neskarti. Tādējādi laulības līgums var būt vienīgā iespēja nodrošināties, lai viena laulātā problēmu dēļ neciestu visa ģimene, ja šīs problēmas saistītas ar mantas konfiskāciju vai kredītsaistību segšanu, atņemot īpašumu.

Ja manta ir šķirta, nekustamais īpašums pieder tam laulātajam, uz kura vārda tas ierakstīts zemesgrāmatā.