Vai administratīvi sodīta persona ir tiesīga kļūt par ierēdni

J
jautā:
22. jūlijā, 2019
Daina

Labdien! Vēlos uzzināt, vai drīkst pieteikties uz ierēdņa amatu, ja ir beigusies administratīvā sodāmība par transporta līdzekļa vadīšanu alkohola reibumā (0,6 promiles).

A
atbild:
21. augustā, 2019
Tieslietu ministrija
Lana Mauliņa, Komunikācijas un tehniskā nodrošinājuma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste

Valsts civildienesta likuma 7. panta pirmās daļas 5., 6. punkts nosaka: uz ierēdņa amatu var pretendēt persona:

  • kura nav sodīta par tīšiem noziedzīgiem nodarījumiem vai ir reabilitēta vai kurai ir noņemta vai dzēsta sodāmība;
  • kurai sakarā ar disciplinārlietā, administratīvo pārkāpumu lietā vai krimināllietā piemērotu sodu nav aizliegts ieņemt ierēdņa amatu.

No tā secināms, ka administratīvi sodīta persona ir tiesīga kļūt par ierēdni, ja vien ar piemēroto administratīvo sodu nav noteikts tiešs aizliegums ieņemt amatu ierēdniecībā.

Valsts civildienesta likuma 41. panta pirmās daļas 1. punkta l) apakšpunkts nosaka: valsts civildienesta attiecības izbeidzas, kad ierēdnis ar hierarhiski augstākas amatpersonas lēmumu tiek atbrīvots no ierēdņa amata sakarā ar tiesas spriedumu krimināllietā. Likums neparedz šādu normu par administratīvo atbildību.