Kā uzdāvināt īpašumu, lai tas pēc laulības šķiršanas netiktu dalīts

J
jautā:
19. jūlijā, 2019
Eva

Vai māte var norakstīt, uzdāvināt vai pārdot par simbolisku cenu savai meitai māju un zemi ar noteikumu, ka to nevarēs mantot vai šķiršanās gadījumā daļēji iegūt meitas iespējamais laulātais? Tas ir, lai īpašums paliek tikai viņai vai viņas pēcnācējiem (vai citam asinsradiniekam), bet ne iespējamam laulātajam (arī tad, ja viņi noslēgtu laulību līgumu ar kopīgu īpašumu)?

A
atbild:
10. decembrī, 2019
Latvijas notārs
Laila Lapiņa, zvērināta notāre

Jūsu gadījumā pats piemērotākais būtu mantojuma līgums ar pēcmantinieka iecēlumu. Tas nozīmē, ka nekustamo īpašumu Jūs novēlat savai meitai, bet ar nosacījumu, ka pēc viņas nāves tas piekrīt viņas bērniem. Mantojuma līgums ir divpusējs darījums, ko slēdzat Jūs ar meitu, neviena no Jums šo līgumu vienpusēji lauzt nevar. Mantojuma līgums ir noslēdzams tikai pie zvērināta notāra notariālā akta formā. Tomēr jāņem vērā, ka meita par nekustamā īpašuma īpašnieci kļūs tikai pēc mātes nāves un pēc īpašumtiesību iegūšanas viņai nebūs tiesību šo īpašumu pārdot, dāvināt vai ieķīlāt. Citi Jūsu nosauktie darījumi šādus nosacījumus neparedz, jo pārdzīvojušais laulātais manto no sava mirušā laulātā neatkarīgi no tā, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp laulātajiem laulības laikā.