E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17567
Lasīšanai: 3 minūtes
3
3

Par darba samaksu un virsstundu apmaksu

J
jautā:
18. jūlijā, 2019
Ainārs

Labdien! Darba devējs neapmaksā visas nostrādātās virsstundas. Ko darīt?

A
atbild:
18. jūlijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Strīdīgās situācijās pirmāri ir vērtējami visi dokumenti, nevis apgalvojumi. Neapšaubot Jūsu sniegto informāciju, bet neredzot Jūsu darba līgumu, nostrādātā darba laika uzskaites tabeli un izsniegto algas lapiņu, būtu pārsteidzīgi un nekorekti sniegt Jums atbildi par Jūsu darba samaksas aprēķinu un virsstundu apmaksu.

Tādēļ atbilde būs vairāk vispārīga par likumā noteikto kārtību un jēdzieniem. Tos ir svarīgi saprast, lai turpmāk prasmīgi aizstāvētu savas tiesības.  

Darba likumā ir noteikts, ka par darba laika uzskaiti uzņēmumā atbild darba devējs. Pēc iesniegtās darba laika uzskaites tabeles tiek aprēķināta darba samaksa. Tas nozīmē, ka darbinieks var iepazīties ar darba devēja konkrētā mēneša tabelē uzskaitītajām darba stundām un neskaidros jautājumus pārjautāt.

Izmaksājot darba samaksu, darbiniekam ir jāsaņem arī tā sauktā algas lapiņa, kurā jābūt visai informācijai par nostrādātajām darba stundām, darba samaksas aprēķinu un ieturētajiem nodokļiem. To paredz Darba likuma 71. pants, un darbiniekam ir tiesības to prasīt.

Darba samaksas aprēķins ir cieši saistīts ar darba līgumā noteikto darba laika veidu.

Ja ir nolīgts maiņu darbs, tad par virsstundu darbu uzskatāms tāds darbs, kad darba pārtraukšana nav iespējama, darbinieks pēc savas maiņas netiek nomainīts ar citu darbinieku un turpina strādāt.

Summētais darba laiks ir cits darba laika veids. Ja Jums ir nolīgts summētais darba laiks, tad saistībā ar virsstundu apmaksu jāvērtē Jums noteiktais pārskata periods. Darba likuma 140. panta 3. daļā ir noteiks, ka summētā darba laika pārskata periods nevar būt ilgāks par trim mēnešiem. Taču līgumā var būt noteikts, ka pārskata periods ir viens mēnesis vai divi mēneši. Tas nozīmē, ka atkarībā no pārskata perioda atšķirsies virsstundu esamība.

Virsstundu darbs summētā darba laikā darbiniekam veidojas tad, ja tas pārskata periodā ir nostrādājis virs attiecīgā perioda normālā darba laika stundām. Virsstundu darba apmaksa veicama saskaņā ar Darba likuma 68. pantu, kas nosaka: “Darbinieks, kas veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, – ne mazāk kā 100% apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.”

Darba likuma 30. pants nosaka: visi individuālie tiesību strīdi ir vispirms risināmi uzņēmumā, pusēm pārrunājot situāciju un vienojoties. Ja tas nav izdevies, darbiniekam savu interešu aizstāvībai ir tiesības vērsties tiesā par darba samaksas piedziņu. Šādās tiesvedībās tiesas izdevumi darbiniekam nav jāmaksā.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU