Uzvārda maiņai vajadzīga abu vecāku piekrišana

J
jautā:
23. oktobrī, 2010
Sandijs Kaba

Man ir 17 gadi, un vēlos mainīt uzvārdu. Ar tēvu kopā nedzīvoju un viņa dzīvesvieta man nav zināma. Vai pietiek ar mammas piekrišanu, lai mainītu uzvārdu, vai ir vajadzīga arī tēva atļauja?

A
atbild:
25. oktobrī, 2010
Tieslietu ministrija
Agija Dobrovoļska, Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas juriskonsulte

Personai, kurai ir 17 gadi, uzvārds var tikt mainīts atbilstoši Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumam vai Ministru kabineta 2005. gada 29. novembra noteikumiem Nr. 904 „Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistrācijas kārtību, civilstāvokļa aktu reģistru paraugiem, reģistru glabāšanas kārtību un termiņiem, kā arī to dokumentu paraugiem, kurus izsniedz, pamatojoties uz reģistru ierakstiem”.

Šie normatīvie akti paredz, ka bērna uzvārda maiņas gadījumā ir nepieciešama abu vecāku piekrišana. Ja vecākiem ir domstarpības, Bāriņtiesas likuma 19. panta 1. daļa noteic, ka bāriņtiesa lemj par bērna uzvārdu, ja vecāki par to nevar vienoties. Personai, sasniedzot 18 gadu vecumu, lai mainītu uzvārdu, nav nepieciešama vecāku piekrišana.