Sociālās apdrošināšanas pabalsts, ja saņem ienākumus no saimnieciskās darbības

J
jautā:
01. jūlijā, 2019
Santa

Labdien! Vai, esot minimālā bērnu pabalsta saņēmējam un dažreiz veicot saimniecisko darbību, no kuras ienākums nepārsniedz minimālo valsts mēnešalgu, ir jāpaziņo VSAA par papildu ienākumiem? Vai tas ietekmē pabalsta izmaksas apmēru?

A
atbild:
02. jūlijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna kopšanas pabalstu – 171 eiro mēnesī – neietekmē ienākumi, ja tādi ir šī pabalsta saņemšanas laikā.

Vecāku pabalstu, kas ir sociālās apdrošināšanas maksājums, izmaksā 30% apmērā, ja saimnieciskās darbības veicēja ienākumi ir vismaz 430 eiro mēnesī: tad ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (32,15%) kā pašnodarbinātai personai.

Ja atrodaties bērna kopšanas atvaļinājumā un vienlaikus saņemat saimnieciskās darbības ienākumus, no kuriem nav jāveic obligātās iemaksas (32,15%) vismaz no minimālās algas kā pašnodarbinātajai, tad  vecāku pabalstu saņem pilnā apmērā.

Informāciju par ienākumiem un veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) saņem no Valsts ieņēmumu dienesta. Ja pašnodarbinātais no saviem ienākumiem, kas nesasniedz minimālo algu mēnesī, maksā tikai ienākuma nodokli, VSAA šo informāciju nesaņem.