Ja kopīpašuma teritorijā ir nelegāla būve

J
jautā:
01. jūlijā, 2019
Andrejs

Viens kopīpašnieks (juridiska persona), vēloties saņemt atļauju celtniecībai, pie būvprojekta pievienoja zemesgrāmatas apliecību, kas nav derīga jau kopš 2014. gada. Sanāk, ka viņš ir vienīgais zemes īpašnieks. Īstenībā tā nav, teritorija ir kopīpašums. Visas ēkas ir nedzīvojamas telpas. No 2014. gada līdz 2018. gadam viņš pārdeva man 1/5 daļu no zemes, par ko ir ieraksti zemesgrāmatā. Manu atļauju celtniecībai viņš neprasa. Rīgas pilsētas būvvalde projektu apstiprināja. Pēc manas sūdzības būvvaldē projekts tika apturēts un anulēts, būvvalde man atbildēja, ka tā bijusi kļūda. Bet neviens netaisās noņemt palīgēku, kas kopīpašuma teritorijā uzstādīta saskaņā ar anulēto būvprojektu un tiek izmantota līdz šim laikam. Tāpat arī neviens netaisās sākotnējā stāvoklī atgriezt būvlaukumu, kas atrodas dabas aizsargjoslā. Kur un kam iesniegt pieteikumu, lai panāktu rezultātu?

A
atbild:
02. jūlijā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Jums jāvēršas pie personas, kas nelikumīgi veikusi būvniecību, ar prasību nojaukt nelikumīgo būvi un sakārtot teritoriju. Ja nenotiek labprātīga īpašuma atgriešana iepriekšējā stāvoklī, jums ir tiesības vērsties ar prasību tiesā.