E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17298
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Soda piemērošana

J
jautā:
17. jūnijā, 2019
Oļegs

Konkrēta persona izdarīja noziegumu un tika notiesāta par to ar piespiedu darbu. Šī persona izvairījās no soda izpildes, un piespiedu darbs tika aizstāts ar īslaicīgu brīvības atņemšanu. Pēc tam tika izsludināta apsūdzētā meklēšana, lai nodrošinātu soda izpildi. Slēpšanas laikā šī persona izdarīja jaunu, smagāku noziegumu. Vai par neizciesta soda laikā izdarītu jaunu, smagāku noziedzīgu nodarījumu var tikt piespriests vieglākais soda veids – nosacīta brīvības atņemšana? Ja jā, kādos apstākļos?

A
atbild:
16. jūlijā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Armands Smans, zvērināta advokāta palīgs

Nosacītas notiesāšanas piemērošanas pamats ir reglamentēts Krimināllikuma 55. panta pirmajā daļā. Atbilstoši tai, nosakot sodu – brīvības atņemšanu, ilgāku par trim mēnešiem, bet ne ilgāku par pieciem gadiem, tiesa, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, vainīgā personību un citus lietas apstākļus, iegūst pārliecību, ka vainīgais, sodu neizciešot, turpmāk neizdarīs likumpārkāpumus, un vainīgo var notiesāt nosacīti.

Gadījumi, kad nosacīta notiesāšana nav nosakāma, ir definēti Krimināllikuma 55. panta vienpadsmitajā daļā – nosacīta notiesāšana nav nosakāma personai par tīša nozieguma izdarīšanu, ja persona agrāk bijusi notiesāta ar brīvības atņemšanu un sodāmība par to nav noņemta vai dzēsta likumā noteiktajā kārtībā. Nosacīta notiesāšana nav nosakāma personai, kura ir izdarījusi šā likuma 159. vai 160. pantā paredzēto noziegumu. Krimināllikumā sodi “brīvības atņemšana” un “īslaicīga brīvības atņemšana” tiek nošķirti, līdz ar to aprakstītajā gadījumā nepastāv procesuālie šķēršļi nosacītai notiesāšanai (ja vien jauns noziedzīgs nodarījums nav paredzēts Krimināllikuma 159. vai 160. pantā), jo persona nebija notiesāta ar brīvības atņemšanu, bet gan ar piespiedu darbu, kas tika aizstāts ar īslaicīgu brīvības atņemšanu.

Tai pašā laikā fakts, ka persona iepriekš ir tikusi sodīta, turklāt izvairījusies no soda izpildes un neizciestā soda laikā izdarījusi jaunu noziedzīgu nodarījumu, var ievērojami negatīvi ietekmēt tiesas viedokli par to, vai, persona, sodu neizciešot, turpmāk neizdarīs likumpārkāpumus.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU