E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17268
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Ja nav noslēgta vienošanās par uzturlīdzekļiem, parāda nav

J
jautā:
14. jūnijā, 2019
Inese

Labdien! Gribētu noskaidrot, vai ir iespējams no bērnu tēva pieprasīt un atgūt uzturlīdzekļus par iepriekšējiem gadiem? Bērnu tēvs pats labprātīgi sūta uzturlīdzekļus, bet summas nav tik lielas, kā valsts noteiktie minimālie uzturlīdzekļi. No 2012. gada līdz 2018. gada beigām kopējā nesamaksātā summa ir 2603 eiro. Kā būtu pareizi rīkoties? Arī šobrīd saņemu nepilnas summas. Ir 2 bērni, būtu jāmaksā 258 eiro par abiem, bet saņemam 240 eiro un pat mazāk. Paldies!

A
atbild:
18. jūnijā, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Tas vien, ka Civillikums nosaka vecāku pienākumu sniegt bērnam uzturlīdzekļus, neveido uzturlīdzekļu parādu to nemaksāšanas gadījumā. Uzturlīdzekļu parāds izveidojas tādā gadījumā, ja starp pusēm iepriekš tikusi noslēgta vienošanās, vēlams, notariālā akta formā, par periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem vai pienākums maksāt uzturlīdzekļus ticis noteikts ar tiesas spriedumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, kas netiek izpildīts.

Situācijas apraksts liecina, ka nekāda vienošanās ar bērnu tēvu par periodiskiem uzturlīdzekļiem bērnu uzturam nav noslēgta un tie tiek maksāti uz brīvprātības pamata. Lai nepieļautu, ka šāda neregulāru maksājumu prakse turpinās, Jums būtu nekavējoties jāuzsāk savu bērnu tiesību realizācija, sniedzot uzturlīdzekļu izmaksas iesniegumu Uzturlīdzekļu garantiju fondu administrācijā (administratīvā procesa kārtībā) vai prasības pieteikumu tiesā (civilprocesuālā kārtībā).

Ērtākais veids, kā pieteikties valsts garantēto uzturlīdzekļu saņemšanai no fonda, ir izmantot portālā www.latvija.lv  pieejamo e-pakalpojumu “Pieteikšanās uzturlīdzekļu saņemšanai”. Šī pakalpojuma izmantošanai nepieciešams reģistrēties ar internetbankas pieejas datiem, kas dod iespēju elektroniski aizpildīt iesnieguma veidlapu un nosūtīt fonda administrācijai. Citi dokumenti nav nepieciešami. Saņemot iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu, fonda administrācija pati pārbaudīs informāciju valsts reģistros un sazināsies ar vecāku, no kura iesniedzējs vēlas saņemt uzturlīdzekļus, lūdzot sniegt paskaidrojumu par likumā noteiktā vecāku pienākuma izpildi. Šādā gadījumā bērna tēvam būs iespēja pierādīt, ka viņš ir labojies un maksā uzturlīdzekļus apmērā, kādu ir noteicis likums. Ja bērna tēvs neveiks trīs uzturlīdzekļu maksājumus pēc kārtas, to izmaksu uzsāks fonda administrācija.

2018. gadā šādā ceļā ir iespējams saņemt valsts garantētos uzturlīdzekļus 28,5% apmērā no minimālās mēneša darba algas jeb 122,55 eiro mēnesī katram bērnam vecumā no 7 gadiem līdz 18 gadu sasniegšanai, bet 2020. gadā varēs saņemt uzturlīdzekļus 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas jeb 129 eiro mēnesī katram bērnam.

Uzturlīdzekļu piedziņu var uzsākt arī tiesā. Ja uzturlīdzekļus nepieciešams piedzīt lielākā apmērā par minimālo, prasības pieteikumam ir jāpievieno pierādījumi, kas apliecina, ka konkrētām bērnu vajadzībām ir nepieciešami līdzekļi lielākā apmērā par valstī noteikto minimālo un bērna tēvs tos spēj nodrošināt. Tiesas sprieduma neizpildes gadījumā uzturlīdzekļu parāds jālūdz piedzīt zvērinātam tiesu izpildītājam.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 30 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU