E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17245
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1
1
1

Kā aprēķināt ieturējumus no darba samaksas

J
jautā:
12. jūnijā, 2019
Edgars

Labdien! Mana bruto alga ir 1086,60 eiro, apgādībā ir viens nepilngadīgais, un tiesu izpildītājs darbavietā ir iesniedzis darba devējam piedziņu 30% apmērā no algas. Kāda summa darba devējam man ir jāizmaksā? Un kur darba devējam iegūt informāciju par ieturējumu apmēru un aprēķinu?

A
atbild:
11. jūlijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ieturējumu apmērs no darba algas tiek noteikts saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta normām. Ieturējumu apmērs ir atkarīgs no parādsaistību veida.

No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

1) uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

2) piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.

Piemēram, ja Jums veic ieturējumus saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta pirmās daļas 3. punktu. Par parāda piedziņas aprēķinu atbildīgs ir darba devējs. Piedziņa tiek piemērota darba samaksas neto summai, tātad pēc nodokļu ieturējumiem. Tas nozīmē, ka 30% tiek aprēķināti no neto summas 730 eiro (aptuveni 1/3 daļa summas aiziet nodokļos)

Tātad, pirmkārt, Jums vajadzētu saglabāt 430 eiro kā minimālās algas apmēru un 64,03 eiro kā valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu uz nepilngadīgo.

  • 430,00 + 64,03 = 494,03 (obligāti saglabājamā summa)

Konkrētajā gadījumā ieturējumu apmēram vajadzētu būt 219 eiro mēnesī.

Jums saglabājas 511 eiro.

Labs skaidrojums, kā pareizi veicami ieturējumi no darba samaksas, ir atrodams zvērinātu tiesu izpildītāju padomes mājaslapā.

Tāpat vienmēr droši var zvanīt uz tiesu izpildītāja biroju – tiesu izpildītājs vai viņa darbinieks izskaidros grāmatvedībai, kā pareizi ir izpildāms rīkojums.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 138 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU