Kas ietverams nedzīvojamo telpu nomas līgumā

J
jautā:
09. jūnijā, 2019
Guntis

Kas būtu īpaši jāievēro un jāakcentē, slēdzot nedzīvojamo telpu nomas līgumu ar valsts struktūru, konkrēti – VUGD? Iepriekš paldies!

A
atbild:
12. jūnijā, 2019

Jebkurš līgums atspoguļo pušu vienošanos par konkrēto telpu nodošanas un izmantošanas kārtību. Bez standarta līgumā iekļaujamām klauzulām un nosacījumiem ir virkne specifisku lietu, kas saistītas ar nekustamā īpašuma iznomāšanu. Tādējādi, sastādot līgumu par nedzīvojamo telpu nomu, ir nepieciešams zināt šo telpu izmantošanas funkcionalitāti un iespējas, t.i., vai attiecīgā ēka un tās konstrukcijas ir piemērotas tam nomnieka mērķim, kādam tas telpas vēlas izmantot (piemēram, elektroenerģijas jauda, ūdens un kanalizācijas apgāde, konstrukcijās pieļaujamo slodžu apmērs, piekļuves iespējas telpām u. c.). Tādējādi līgumā ir jāatspoguļo telpu faktiskais stāvoklis, ierobežojumi, saistošie nosacījumi un tas, ka, parakstot līgumu, nomnieks ar tiem ir iepazinies. Minētais ir jāfiksē telpu pieņemšanas-nodošanas aktā.

Līgumā jāietver:

  • Telpu pārbūves tiesības un/vai uzlabojumi, ko nomnieks plāno veikt līguma darbības laikā.
  • Nomas maksa – kas tajā ietilpst un par ko tiks prasīti papildu maksājumi.
  • Nomas maksas samaksas kartība un nodokļi.
  • Drošības naudas apmērs un atmaksas kārtība (ja tādu piemēro).
  • Nomnieka civiltiesiskās atbildības apdrošināšana (limiti, atlīdzības saņēmēji un polises atjaunošanas nosacījumi).
  • Ēkas apdrošināšanas izmaksu segšana (proporcionālā daļa).
  • Līgumsodi par līgumā noteikto nosacījumu pārkāpšanu.
  • Līguma pirmstermiņa uzteikuma gadījumi un rīcība, līguma darbības termiņam beidzoties (piem., ar telpās atstātām mantām).
  • Aizturējuma tiesības.
  • Telpu atgriešanas kārtība (pēc līguma darbības beigām vai vienpusēja slīguma uzteikšanas).
  • Pušu vispārīgās tiesības un pienākumi (piem., uzturēt telpas tīrībā un kārtībā, netraucēt citiem nomniekiem, nebojāt ēkas koplietošanas inženiertehniskās komunikācijas u. c.).
  • Atbildības pārejas punkti (piem., apkures un ūdenspiegādes skaitītāji, noslēdzošie ventiļi u. c.), pēc kā atbildība pāriet nomniekam.
  • Zaudējumu atlīdzināšanas pienākums (tai skaitā trešajām personām radīto zaudējumu).
  • Rīcība avārijas gadījumā (piem., ūdens noplūde no koplietošanas tīkla, ugunsgrēka gadījumā u. c.).
  • Telpu apsardzes īpatnības.
  • Rīcība maksātnespējas, likvidācijas, reorganizācijas, tiesiskās aizsardzības u. c. gadījumos.
  • Telpu apskates un tehniskās pārbaudes tiesības.
  • Nomniekam nosakāmie ierobežojumi (piem., ieķīlāt vai citādi apgrūtināt telpas bez iznomātāja rakstveida piekrišanas).
  • Līguma nosacījumu grozīšana.
  • Personas datu apstrāde līguma izpildes nolūkā un citos gadījumos, ja to paredz līgums vai telpu izmantošanas specifika (VDAR).
  • u. c. atkarībā no telpu izmantošanas specifikas.