E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17149
Lasīšanai: 3 minūtes

Kā sadalāms dāvinājumā saņemts īpašums, šķirot laulību

J
jautā:
04. jūnijā, 2019
Kristīne

Labdien! Vīrs ir ieguvis zemes gabalu dāvinājumā no mātes. Šobrīd tiek veikta mājas būvniecība uz šīs zemes. Kredītu no bankas saņēmis vīrs, sieva ir galvotājs. Kas šķiršanās gadījumā pienākas sievai? Kā korektāk sakārtot ēkas dokumentus, lai šķiršanās gadījumā sievai būtu tiesības uz īpašuma daļu, kaut vai uz 1/2 māju un 1/2 zemes. Laulībā ir arī bērns: vai bērnam vismaz ir iespēja saņemt mantojumā šo īpašumu (gan zemi, gan māju)?

A
atbild:
12. augustā, 2019
Latvijas notārs
Vitālijs Bogdāns, zvērināts notārs

Jūsu gadījumā ir iespējami dažādi risinājumi. Zeme un māja abiem laulātajiem var piederēt (būt ierakstīta zemesgrāmatā) uz pusēm kā kopīpašniekiem. Laulātie savā starpā var noslēgt laulības līgumu par mantas kopību. Vīrs ar sievu var noslēgt arī mantojuma līgumu, kas garantēs, ka viņa pēc vīra nāves būs mājas mantiniece. Iespējami arī citi varianti. Par Jūsu situācijā piemērotāko risinājumu iesaku konsultēties ar jebkuru Latvijas zvērinātu notāru.

Bērns ir pirmās šķiras (kārtas) mantinieks, un viņam būs tiesības mantot vai vismaz iegūt savu neatņemamo daļu (1/2 daļu no tās daļas, kas pienākas, ja mantotu pēc likuma), piemēram, ja tēvs būs noslēdzis ar kādu citu cilvēku mantojuma līgumu vai testamentā novēlējis visu mantu citai personai.

Tiesības uz neatņemamo daļu bērnam nebūs tikai gadījumā, ja tēvs būs atstūmis bērnu no mantojuma pēdējās gribas rīkojumā (testamentā vai mantojuma līgumā). Atstumšanu var veikt tikai Civillikuma 428. pantā paredzētos (piemēram, atstājis tēvu bezpalīdzības stāvoklī, ja bija iespējams viņam palīdzēt) gadījumos, kuri atbilst patiesībai. Bērnam viņa daļu var izmaksāt arī jau dzīves laikā, piemēram, apmaksājot studijas un vienojoties par to, ka viņš atsakās no savas mantojuma daļas, noslēdzot mantotāja atteikšanās līgumu pie zvērināta notāra.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU