E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17093
Lasīšanai: 3 minūtes

Valsts pirmpirkuma tiesību izmantošana

J
jautā:
22. maijā, 2019
Kristiāns

Kādos gadījumos valsts nevar izmantot pirmpirkuma tiesības? Piemēram, gadījumi, kad pašvaldības nevar izmantot pirmpirkuma tiesības, uzskaitīti likuma “Par pašvaldībām” 78. pantā. Piemēram, pašvaldības nevar izmantot pirmpirkuma tiesības uz nekustamo īpašumu, kas pāriet no vienas personas otrai bez atlīdzības (piemēram, dāvinājuma) vai maiņas ceļā, nekustamo īpašumu, no kura atsavina domājamo daļu un kurš paliek pārdevēja un pircēja kopīpašumā u. c. Bet kā ir ar valsts pirmpirkuma tiesībām? Kur ir noteikts, kad valsts nevar izmantot savas pirmpirkuma tiesības?

A
atbild:
29. maijā, 2019

Kārtība, kādā valsts ir tiesīga realizēt savas pirmpirkuma tiesības, ir noteikta Civillikuma 1073. pantā un likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un kārtību” 14. panta otrajā daļā.

Ministru kabineta 2011. gada 20. decembra instrukcijā Nr. 13, Civillikuma 1073. pantā un likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un kārtību14. panta otrajā daļā ir paredzēta valsts pirmpirkuma vai izpirkuma tiesību izmantošanas kārtība.

Tādējādi valsts var izmantot pirmpirkuma tiesības, kad pirmpirkuma tiesības ir valstij kā zemes īpašniekam, ja atsavina uz zemesgabala esošas ēkas (būves) vai augļu dārzu (kokus), kas ir patstāvīgs īpašuma objekts, un gadījumā, kad pirmpirkuma tiesības ir valstij kā ēku (būvju) vai augļu dārza (koku) īpašniekam, un Civillikuma 1073. pantā paredzētajā gadījumā, kad pirmpirkuma tiesības ir valstij kā nekustamā īpašuma kopīpašniekam.

Priekšnosacījumi valsts pirmpirkuma tiesību īstenošanai var būt noteikti arī dažādos speciālos likumos, taču priekšnosacījumi, kad valsts šādas tiesības realizēt nevar, nav noteikti, t.i., katrā individuālā gadījumā atbildīgā iestāde vai ministrija izvērtē pirmpirkuma tiesību īstenošanas nepieciešamību.

Pirmpirkuma tiesību realizēšanas priekšnosacījumi cita starpā ir apskatīti arī LV portāla rakstā Pirmpirkuma tiesības – kad tās jāpiedāvā?.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 207 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU