E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17018
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Parādu ārpustiesas piedziņa

J
jautā:
15. maijā, 2019
Gala

Labdien! Vēlos noprecizēt jautājumu. Mammai atnāca vēstule no "Intrum" par parāda piedzīšanu par "Gemoney" kredītu, kas tika noslēgts 2007. gadā. Tā kā mamma nevarēja vairs strādāt un saņem pensiju 130 €, vairs nevarēja maksāt un "Gemoney" pārgāja uz "Intrum", nesaņēma vairākus gadus vēstuli. Tagad parāds sastāda 3900 €, kaut gan ņemti bija 2000 lati un atmaksāti par 3 gadiem bija viņiem 400 lati. Uz nemaksāšanas brīdi bija palikusi pamatsumma 160 lati. Vēlējos precizēt par parāda piedzīšanu, vai "Intrum" var piedzīt summu tādā apmērā, ja mamma ir pensionāre un pensija uz doto brīdi vien 146 € ?

A
atbild:
24. maijā, 2019

Pirmšķietami vērtējot uzdotā jautājuma būtību attiecībā uz prasības noilgumu, secināms, ka Jūsu situācijā ir piemērojamas Komerclikuma 406. panta normas, t.i., no komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst triju gadu laikā, ja likumā nav noteikts cits noilguma termiņš.

Proti, ja parādu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzējs vai pats kreditors nav vērsies pie parādnieka vairāk nekā trīs gadus (nav saņemtas atgādinājuma vēstules, paziņojumi vai nav veiktas cita veida darbības parāda atgūšanas sakarā), kreditora prasījuma tiesības ir zudušas noilguma dēļ.

Tā kā Jūsu jautājumā ir sniegtas neprecīzas ziņas (nav korekti norādītas summas), detalizētāku informāciju par aizdevuma apmēru, atmaksātā aizdevuma daļu un parāda rašanās iespējamību sniegt nav iespējams.

Jebkurā gadījumā esošā parāda rašanās pamatotību ir iespējams pārbaudīt, izanalizējot aizdevuma līguma nosacījumus. Gadījumā, ja rodas šaubas par šāda parāda izcelsmes pamatotību, parādniekam ir tiesības vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā kā uzraudzības iestādē Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 24. panta pirmās daļas izpratnē.

Attiecībā uz parāda piedziņas iespējamību paskaidrojams, ka likumīgā spēkā stājušās tiesas sprieduma piespiedu izpilde tiek realizēta saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta pirmās daļas 3. punkta normu, t.i., pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Minimālā darba algas samaksa Latvijas Republikā ir noteikta 430 eiro apmērā pirms nodokļu nomaksas.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU