Par laulātā atsevišķo mantu

J
jautā:
13. maijā, 2019
sarma

Vai dzīvoklis, kuru esmu iegādājusies laulības laikā, bet par līdzekļiem, kas iegūti, pārdodot sev pirms laulībām piederošo dzīvokli, uzskatāms par laulības laikā iegūtu mantu un šķiršanās gadījumā jādala uz pusēm?

A
atbild:
10. jūlijā, 2019
Signe Krūzkopa
LV portāls

Saskaņā ar Civillikumu katra laulātā atsevišķā manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Saskaņā ar Civillikuma 89. pantu katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Ja kādas vienam laulātajam piederošas mantiskas vērtības laulības laikā atvieto ar citām, pēdējās ir šā laulātā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo, t. i., jāuzrāda detalizēti pierādījumi par pārdoto un nopirkto īpašumu un naudas līdzekļu plūsmu šajā laikā.