E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16953
Lasīšanai: 2 minūtes
5
5

Nelabvēlīgu apstākļu radīšana darbiniekam

J
jautā:
08. maijā, 2019
Anna

Labdien, darba devējs ir izteicis pieprasījumu darbiniekiem nolādēt aplikāciju darbinieku privātajos mobilajos telefonos, kas nav darba izsniegti, kā arī internets nav darba apmaksāts. Neizpildot šo prasību, draud sankcijas, samazinot darbiniekiem piešķirtos bonusus. Vai tas maz ir legāli?

A
atbild:
21. maijā, 2019

Darba tiesiskās attiecības Latvijā reglamentē Darba likums. Darbinieka darba pienākumi ir noteikti darba līgumā un amata aprakstā. Ja darba devējs darbiniekam nav piešķīris (izsniedzis) uzņēmuma mobilo telefonu, tad tāds uzskatāms par darbinieka atsevišķo īpašumu, kuru tas var lietot un var arī nelietot darba vajadzībām.

Tādējādi darba devējs nav tiesīgs pieprasīt izmantot Jūsu personīgās mantas darba vajadzībām.

Attiecībā uz nelabvēlīgu seku radīšanu darbiniekam (samazināt piešķirtos bonusus) jāpaskaidro, ka saskaņā ar Darba likuma 9. panta pirmo daļu aizliegts sodīt darbinieku vai citādi tieši vai netieši radīt viņam nelabvēlīgas sekas tāpēc, ka darbinieks darba tiesisko attiecību ietvaros pieļaujamā veidā izmanto savas tiesības, kā arī tad, ja viņš informē kompetentās iestādes vai amatpersonas par aizdomām par noziedzīga nodarījuma vai administratīva pārkāpuma izdarīšanu darbavietā.

Savukārt otrā daļa nosaka: ja strīda gadījumā darbinieks norāda uz apstākļiem, kas varētu būt par pamatu darba devēja radītajām nelabvēlīgajām sekām, darba devējam ir pienākums pierādīt, ka darbinieks nav sodīts vai viņam nav tieši vai netieši radītas nelabvēlīgas sekas tāpēc, ka darbinieks darba tiesisko attiecību ietvaros pieļaujamā veidā izmanto savas tiesības.

Tādējādi, ja Jums kā darbiniekam darba devēja rīcības rezultātā tiks radītas nelabvēlīgas sekas vai radīti atšķirīgas attieksmes apstākļi Darba likuma 29. panta sestās un astotās daļas izpratnē, Jums ir tiesības vērsties ar sūdzību par darba devēja rīcību un nelabvēlīgu seku radīšanu Valsts darba inspekcijā.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU