E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16944
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Tiesības uz pabalstu

J
jautā:
08. maijā, 2019
Agate

Līdz 2015. gada maijam gandrīz bez slimošanas par skolotāju biju nostrādājusi 40 gadus. Tad diemžēl saslimu un kopš tā laika regulāri slimoju. No 2015. gada līdz 2018. gadam slimības pabalsta izmaksa 3 gadu periodā pārsniedza 52 nedēļas, tāpēc man slimības pabalstu nemaksā. 2019. gadā bija operācija, pēc kuras atkal ir slimības lapa uz 6 mēnešiem. Zinu, ka darbā nevarēšu atgriezties. Man ir arodslimība un 3. grupa. Līdz pensijai atlicis 1 gads un 3 mēneši. Vai pēc slimības lapas beigām varu pretendēt uz bezdarbnieka statusu? Vai iespējams saņemt kādu pabalstu? Paldies par atbildi!

A
atbild:
13. maijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmā daļa paredz, ka tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ir personai, kura:

 • nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto, tostarp mikrouzņēmuma darbinieku) saskaņā ar likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu;
 • meklē darbu;
 • ir darbspējīga un gatava nekavējoties stāties darba attiecībās;
 • ir sasniegusi 15 gadu vecumu;
 • nav sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kurai valsts vecuma pensija nav piešķirta (tostarp priekšlaicīgi);
 • nav uzņemta pamatizglītības vai vidējās izglītības programmā klātienē;
 • neveic komercdarbību, vai tās komercdarbība apturēta saskaņā ar normatīvajiem aktiem;
 • neatrodas ieslodzījuma vietā, izņemot brīvības atņemšanas soda izciešanu atklātā cietumā, vai ilgstošas sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas institūcijā, kurā pakalpojumus pilnībā finansē no valsts vai pašvaldības budžeta.

Savukārt atbilstoši likuma “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 5. pantā noteiktajam tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir personai, kurai:

 • ir piešķirts bezdarbnieka statuss;
 • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
 • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Personas, kuras saņem slimības pabalstu, ir pakļautas apdrošināšanai pret bezdarbu. Jūs jautājumā minat tikai gadskaitļus, bet tiesībām uz pabalstu kvalifikācijas periods ir mēnešos, ja šo 12 mēnešu nav, tad nav arī tiesību uz pabalstu.

Sociālās apdrošināšanas pakalpojumus piešķir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, izvērtējot katras personas individuālos apdrošināšanas periodus, tāpēc jautājumi par pabalstiem jānoskaidro aģentūrā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 174 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU