E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16860
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Darbs svētku dienā nav tas pats, kas darbs brīvdienā

J
jautā:
02. maijā, 2019
Ainis

Labdien! Vēlos noskaidrot:    1. Vai sakarā ar to, ka no 1. maija stājas spēkā Darba likuma grozījumi, darba devējs piemaksu par darbu svētku dienā var samazināt no 100 procentiem uz 50 procentiem?

    1. Vai 24. aprīlī LV portāla e-konsultācijā sniegtā informācija pa to, ka svētku dienas maijā ir 1. maijs, 2. maijs, 3. maijs un 4. maijs, pārcelts uz 6. maiju, ir korekta? Vai par šīm dienām pēc Darba likuma ir jāsamaksā ar piemaksu 100 procentu apmērā?

    1. Ja strādā darbā ar tekošo grafiku, vai pēc Darba likuma 68. panta pirmās daļas 1., 2., 3. un 6. maijā darbinieki saņem piemaksu ne mazāk kā 100 procentu apmērā?
A
atbild:
03. maijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Grozījumi Darba likumā, kas stājās spējā 01.05.2019. un paredz noteikt mazāku (bet ne mazāku par 50% no darbiniekam noteiktās stundas algas likmes, ja ir nolīgta akorda alga – ne mazāk kā 50 procentu apmērā no noteiktā akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu) piemaksu par virsstundu darbu, attiecas uz tajās tautsaimniecības nozarēs nodarbinātajiem darbiniekiem, kurās ar visu nozarē nodarbināto uzņēmumu ģenerālvienošanos ir būtiski palielināta minimālā darba alga. Nozarēs, kurās ģenerālvienošanās par minimālās algas būtisku paaugstināšanu nav noslēgta, saglabāsies līdzšinējā virsstundu apmaksas kārtība – 100% piemaksa.

Šobrīd ģenerālvienošanās nav noslēgta nevienā nozarē, tātad piemaksa par virsstundu darbu visiem ir 100%. Ir zināms, ka to tuvākajā nākotnē plāno darīt būvniecības nozares uzņēmumi.

E-konsultācijā “Darba samaksa svētku un atpūtas dienās” sniegtā atbilde ir korekta.

Jāņem vērā, ka darbs svētku dienā nav tas pats, kas darbs brīvdienā.Attiecībā uz darbu svētku dienās 1., 4 un 12. maijā darba devējam ir divas iespējas – jāizmaksā piemaksa 100% apmērā vai jāpiešķir atpūta citā nedēļas darbdienā. Attiecībā uz darbu brīvdienās – 5. un 6. maijā apmaksa par šo darbu pienākas saskaņā ar nolīgtā darba līguma noteikumiem. Ja darbinieks tiek iesaistīts darbā atpūtas laikā jeb brīvdienā, darba devējam jāpiešķir viņam līdzvērtīga kompensējoša atpūta citā nedēļas darbdienā. Savukārt 2. un 3. maijs ir parastas darba dienas, kurās samaksa pienākas atbilstoši darba līguma noteikumiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 247 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU