Ilgas prombūtnes laikā nojaukta personai piederoša ēka

J
jautā:
01. maijā, 2019
Aleksandrs

Man īpašumā jau 30 gadus ir lauku māja. Zemesgrāmatā neesmu reģistrējis. Inventarizācija bija veikta, un kadastra numurs arī ir. Pašvaldībā par māju ik gadu maksāju nekustamā īpašuma nodokli. Pirms vairākiem gadiem pie notāra ir sagatavots nostiprinājuma lūgums zemesgrāmatai, bet aizņemtības dēļ netika iesniegts. Tagad, atgriežoties pēc ilgstošas prombūtnes, esmu konstatējis, ka manas mājiņas vairs nav, pat pamati ir izrauti, viss nolīdzināts līdz ar zemi. Zemes īpašnieks noliedz, ka ir iznīcinājis manu māju. Kādas ir iespējas šajā situācijā? Vai var tagad sniegt pirms vairākiem gadiem sagatavotos nostiprinājuma dokumentus zemesgrāmatas nodaļā? Vai drīkstu tagad celt māju iznīcinātās vietā? Un, visbeidzot, vai varētu būt kāda iespēja saukt pie atbildības īpašuma iznīcinātāju?

A
atbild:
07. maijā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Domājams, ka problēmas – nezināmu personu mājas nojaukšana – risinājums būtu jārod pēc būtības, t.i., jāvēršas ar attiecīgu iesniegumu policijā.