Komercķīlas ieraksta dzēšana

J
jautā:
18. aprīlī, 2019
Alekss

Labdien! Vēlējos jautāt par ķīlas atzīmes noņemšanu. Ar uzņēmumu, kas nav kredītiestāde, tika veikts ieskaits parāda dzēšanai, uzņēmums ķīlas atzīmi nav noņēmis. Vai, pamatojoties uz ieskaita dokumentiem, kas ir apstiprināti pie notāra, man ir iespējams noņemt ķīlas atzīmi?

A
atbild:
26. aprīlī, 2019

Komercķīlas dzēšanas kārtība ir atrunāta Komercķīlas likuma 48. pantā.

Minētā likuma 48. panta 1. daļas 3. punkts nosaka, ka “komercķīlas tiesība izbeidzas, ja nodrošinātais prasījums ir apmierināts vai kā citādi beidz pastāvēt”.

Savukārt šī paša panta 2. daļa nosaka, ka komercķīlas dzēšanai nepietiek ar to, ka dzēsts tās pamats, komercķīla ir jādzēš komercķīlu reģistrā. Komercķīlu dzēš, ja ir viens no šādiem nosacījumiem:

  1. saņemts attiecīgs komercķīlas ņēmēja pieteikums, kas noformēts šā likuma 14. pantā noteiktajā kārtībā;
  2. saņemts tiesas nolēmums.

Tādējādi, ja komercķīlas ņēmējs nav iesniedzis pieteikumu par komercķīlas dzēšanu, Jums ir jāceļ prasība tiesā, uz kuras nolēmuma pamata komercķīlu reģistra iestāde arī dzēsīs komercķīlu.