E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16820
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Darba līguma grozījumi pedagogam pirmspensijas vecumā

J
jautā:
17. aprīlī, 2019
Vizbulite

Labdien! Vēlos noskaidrot jautājumu par darba slodzes samazināšanu pirmspensijas vecumā. Es un kolēģe strādājam skolas bibliotēkā, katrai mums darba slodze bija 0,75. Abas esam LIZDA arodorganizācijas biedres. Kolēģe ir arodorganizācijas priekšniece. 2018. gada septembrī kolēģe jau bija pensijā un saņēma darba uzteikumu. Bet, tā kā viņa ir arodorganizācijas priekšniece, starprajonu arodorganizācija nepiekrita viņas atbrīvošanai. Rezultātā darba devējs vienu slodzi sadalīja divās daļās (pusslodze katrai), neskatoties uz to, ka man līdz pensijas vecumam ir 4 gadi un 6 mēneši un kolēģe jau ir pensijā. Vai tiešām tā ir pareizi?

A
atbild:
30. maijā, 2019
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Uz Jūsu jautājumu, nenoskaidrojot lietas faktiskos apstākļus – neiepazīstoties ar noslēgtā darba līguma saturu, ir grūti sniegt atbildi. No izklāsta nav saprotams, vai Jūs jau esat parakstījusi vienošanos par grozījumiem darba līgumā. Nav zināms arī, par kādu darba laiku (vai slodzi) puses bija vienojušās, dibinot darba attiecības.

Vēršu uzmanību, ka speciālais normatīvais akts, proti, Ministru kabineta 5.07.2016. noteikumi Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”, paredz izglītības iestādes vadītāja tiesības grozīt pedagogu darba slodzi (tas ietekmē darba algu), piemēram, šādā situācijā: “Lai nodrošinātu tarifikācijas atbilstību piešķirtajam valsts budžeta finansējumam, izglītības iestādes vadītājs Valsts izglītības informācijas sistēmā (turpmāk – sistēma) saskaņo tarifikāciju atbilstoši izglītības iestādes padotībai ar izglītības iestādes dibinātāju vai tā noteikto kompetento iestādi (skat. noteikumu 12. punktu).”

Valsts darba inspekcija vairākkārt vērsa uzmanību, ka minētie MK noteikumi ir pretrunā ar Darba likumā noteikto regulējumu (piemēram, jautājumā par grozījumiem darba līguma noteikumos, kas regulē darba laika vai tarifikācijas jautājumus), tomēr patlaban šīs neskaidrības normatīvajos aktos nav novērstas.

Tādējādi Jums un citiem kolēģiem var ieteikt vērsties Izglītības kvalitātes valsts dienestā ar iesniegumu un lūgt veikt pārbaudi par darba devēja darbībām attiecībā uz veiktajiem grozījumiem darba līgumā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU