E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16800
Lasīšanai: 5 minūtes

Par vidējo iemaksu algu pabalstu aprēķinam

J
jautā:
16. aprīlī, 2019
Guna

Labdien! Mans jautājums ir par māmiņalgas aprēķinu. Tātad – kā manā gadījumā tiktu aprēķināta māmiņalga, ja darba nespējas lapu atvērtu šī gada septembra beigās un līdz tam: 1) kopš šī gada 1. marta esmu pašnodarbinātā un veicu VSAOI maksājumus; 2) kopš 2018. gada 10. decembra līdz 28. februārim bezdarbniece; 3) līdz 2018. gada 10. decembrim strādāju algotu darbu. Ja par decembri saņēmu gan algu, gan bezdarbnieka pabalstu, kāds aprēķins tiktu piemērots par decembri? Ja iespējams, tad lūgums ilustrēt atbildi ar aprēķina piemēriem, ja pieņemam, ka bruto alga ir 1000 EUR, VSAOI apmērs pašnodarbinātā statusā – no minimālās algas 430 EUR. Iepriekš paldies!

A
atbild:
14. jūnijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Māmiņalgu jeb vecāku pabalstu maksā pēc bērna piedzimšanas. Pašnodarbinātai personai, kura ir faktiski veikusi sociālās apdrošināšanas iemaksas, ir tiesības saņemt gan maternitātes pabalstu, gan pēc tā – vecāku pabalstu.

Lai būtu tiesības saņemt maternitātes pabalstu, personai ir jābūt sociāli apdrošinātai saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, tātad jābūt darba ņēmējai vai pašnodarbinātai apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienā. Maternitātes pabalstam tā būs diena, ar kuru sākas grūtniecības atvaļinājums un ir izsniegta darba nespējas lapa B.

Maternitātes pabalstu izmaksā divās daļās – pirms un pēc dzemdībām. Pirmā daļa tiek maksāta par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām. Pabalstu par 70 kalendāra dienām maksā topošajai mātei, kurai sakarā ar grūtniecību medicīniskā aprūpe ārstnieciski profilaktiskajā iestādē uzsākta līdz 12. grūtniecības nedēļai un turpināta visu grūtniecības laiku. Otro daļu – par 56 vai 70 kalendāra dienām – maksā pēc bērna piedzimšanas. Pabalstu par 70 dienām var saņemt, ja grūtniecības, dzemdību vai pēcdzemdību laikā mātei ir bijuši veselības sarežģījumi, piedzimuši divi vai vairāki mazuļi.

Ja pašnodarbinātā persona faktiski ir veikusi obligātās iemaksas vispārējā kārtībā no summas, kas nav mazāka par minimālo mēneša darba algu (430 eiro, iemaksu likme vispārējā gadījumā 32,15%), tad ir arī maternitātes un vecāku apdrošināšana.

Maternitātes pabalstu nosaka 80% apmērā no vidējās iemaksu algas.

Pašnodarbinātajam kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta atbilstoši faktiski veiktajām iemaksām pēdējo 12 mēnešu periodā, kas beidzas vienu ceturksni (3 mēnešus) pirms tā ceturkšņa, kurā tiek piešķirts attiecīgais pabalsts.

Ja šajā 12 mēnešu periodā kādus mēnešus nav bijis darba ienākumu tāpēc, ka pabalsta pieprasītājs nav bijis darba ņēmēja statusā un nav veicis obligātās iemaksas kā pašnodarbinātais, šajos mēnešos viņa paša ienākumu aizstāj ar 40% vai 70% no vidējās iemaksu algas valstī (atkarībā no piešķiramā pabalsta): vecāku pabalstam tie ir 40%, maternitātes pabalsta aprēķinam – 70%.

Ja darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību tiks izsniegta septembrī, tad maternitātes pabalstam vidējās iemaksu algas aprēķinā neņems vērā gada trešo ceturksni un otro ceturksni. Vidējo iemaksu algu noteiks periodā no 2018. gada aprīļa līdz 2019. gada martam.

Katram apdrošināšanas pabalstam vidējo iemaksu algu aprēķina atsevišķi.  Līdz ar to vecāku pabalstam vidējā alga tiks aprēķināta atsevišķi, kā tas paredzēts pašnodarbinātajai personai, – atbilstoši faktiski veiktajām iemaksām pēdējo 12 mēnešu periodā, kas beidzas vienu ceturksni (3 mēnešus) pirms tā ceturkšņa, kurā tiek piešķirts vecāku pabalsts. No aprēķina tiek izslēgts darbnespējas periods.

Šajos 12 mēnešu periodos abu pabalstu apmēra noteikšanai ietilps gan bruto darba alga (iemaksu alga), gan pašnodarbinātās personas veiktās iemaksas, gan arī mēneši, kuros nav darba ienākumu (bezdarbnieka laiks). Tāpēc par šo laiku iemaksu alga tiks noteikta procentos no vidējās iemaksu algas valstī 2017. gadā (no 764,42 eiro).

Mēnesī, kurā daļu ir strādāts, daļā būts bezdarbnieka statusā, vidējās iemaksu algas aprēķinam attiecīgos ienākumus nosaka proporcionāli.

Sociālās apdrošināšanas pabalsti tiek piešķirti, ņemot vērā katras personas individuālos obligātās sociālās apdrošināšanas maksājumu datus, tāpēc konkrēta informācija par pabalstiem jāprasa Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Varat vērsties klātienē jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā vai arī rakstīt uz VSAA e-pasta adresi konsultācijām: konsultacijas@vsaa.lv. Par pabalstu prognozi varat lūgt arī uzziņu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU