E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16791
Lasīšanai: 3 minūtes

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir saistītas ar bezdarbnieka statusu

J
jautā:
15. aprīlī, 2019
Indra

Atkārtoju Zandas 20.02.2018. uzdoto jautājumu, bet par 2019. gadu. Vai bezdarbnieks joprojām, tāpat kā 2018. gadā, saglabā bezdarbnieka statusu un tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu, ja viņš VID reģistrējas par pašnodarbināto, kas maksā vispārējo nodokli, un viņa kā pašnodarbinātā ienākumi mīnus izdevumi mēnesī nesasniedz Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru (430 eiro), bet pārsniedz 50 eiro, par ko jāveic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā? Vai arī kopš 2019. gada līdz ar brīdi, kad ienākumi pārsniedz 50 eiro gadā un jāsāk veikt sociālās iemaksas 5% apmērā pensiju apdrošināšanai, bezdarbnieka statuss tiek zaudēts? Kādu līgumu par pakalpojumu sniegšanu šajā gadījumā bezdarbnieks var slēgt, lai nezaudētu bezdarbnieka statusu?

A
atbild:
04. jūnijā, 2019
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Aiva Zīrāka, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Bezdarbniekam ir pienākums sniegt informāciju par jebkādu savu darbību, nodarbinātību vai jebkāda veida noslēgtu līgumu laikā, kad tas atrodas bezdarbnieka statusā. Šī informācija bezdarbniekam jāpaziņo Nodarbinātības valsts aģentūrai, kura izvērtē un nosaka bezdarbnieka tiesības iegūt, kā arī turpināt atrasties bezdarbnieka statusā.

Likuma “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 10. panta pirmās daļas 2. punkts un trešās daļas 2. punkts nosaka to, ka bezdarbnieka pabalsts nav izmaksājams, ja bezdarbnieks iegūst darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu. Ja apdrošinātās personas statuss iegūts uz laiku līdz diviem mēnešiem, bezdarbnieka pabalsta izmaksa tiek apturēta uz šo laiku. Savukārt, ja darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statuss ir iegūts uz laiku, kas pārsniedz divus mēnešus, bezdarbnieka pabalsta izmaksa tiek izbeigta.

Jāmin, ka tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir tiešā veidā saistītas ar personas atrašanos bezdarbnieka statusā. Ja tiek zaudēts bezdarbnieka statuss, tiek izbeigta arī bezdarbnieka pabalsta izmaksa.

Iepriekš minētais attiecībā uz bezdarbnieku, kurš gūst ienākumus kā pašnodarbinātais, attiecas uz situācijām, kad pašnodarbinātais veic obligātās iemaksas pilnā apmērā (vispārējā gadījumā 2019. gadā tie ir 32,15%).

Savukārt, ja pašnodarbinātā ienākumi nesasniedz Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru (minimālo mēnešalgu) un tiek veiktas obligātās iemaksas tikai 5% apmērā no faktiskajiem ienākumiem valsts pensiju apdrošināšanai, šis fakts neietekmē tiesības saņemt piešķirto bezdarbnieka pabalstu, ja vien bezdarbniekam ir tiesības turpināt atrasties bezdarbnieka statusā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU