Darba samaksa svētku dienās un atpūtas dienās

J
jautā:
12. aprīlī, 2019
Jūlija

Vai visās ar sarkanu atzīmētās dienās maijā ir dubulta samaksa? 01., 04., 06. un 12.05.? Paldies!

A
atbild:
24. aprīlī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Maijā atbilstoši likumam “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” ir šādas svētku dienas:

  1. maijs – Darba svētki, Latvijas Republikas Satversmes sasaukšanas diena;
  2. maijs – Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas diena;
  3. maijs – Mātes diena.

Savukārt 6. maijs nav svētku diena, bet atpūtas diena, jo svētku diena 4. maijs iekrīt sestdienā.

Darba apmaksu svētku dienās regulē Darba likuma 144. panta otrā daļa, kas nosaka: “Ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, atļauts nodarbināt darbinieku svētku dienā, piešķirot viņam atpūtu citā nedēļas dienā vai izmaksājot atbilstošu atlīdzību.”

Ar atbilstošu atlīdzību ir saprotams Darba likuma 68. panta pirmās daļas regulējums. Tas paredz, ka darbinieks, kas veic darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100 procentu apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, – ne mazāk kā 100 procentu apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.

Tātad darba devējam ir divas iespējas atlīdzināt darbu svētku dienā:

  • darbiniekam darbs svētku dienā tiek kompensēts ar piemaksu;
  • viņam pienākas cita apmaksāta atpūtas diena.

Ja darbinieks veic darbu atpūtas dienā (piemēram, 6. maijā), tad apmaksa par šo darbu pienākas saskaņā ar nolīgtā darba līguma noteikumiem. Ja darbinieks tiek iesaistīts darbā atpūtas laikā, darba devējam jāpiešķir viņam līdzvērtīga kompensējoša atpūta citā nedēļas darbdienā.

Jāņem vērā, ka no šī gada 1. maija spēkā stājas Darba likuma grozījumi, šī panta regulējumā paredzot, ka ar nozares ģenerālvienošanos, kas noslēgta atbilstoši šā likuma 18. panta ceturtajai daļai un paredz būtisku valsts noteiktās minimālās darba algas vai stundas algas likmes paaugstināšanu nozarē vismaz 50 procentu apmērā virs valsts noteiktās minimālās darba algas vai stundas algas likmes, piemaksas apmēru par virsstundu darbu var noteikt mazāku par šā panta pirmajā daļā noteikto, bet ne mazāku kā 50 procentu apmērā no darbiniekam noteiktās stundas algas likmes, turklāt, ja ir nolīgta akorda alga, – ne mazāku kā 50 procentu apmērā no noteiktā akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.