E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16743
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Deklarēšanās nosacījums ir jebkuri 12 mēneši pēc kārtas pēdējo 60 mēnešu laikā

J
jautā:
10. aprīlī, 2019
Kaspars

Man dzīvoklis bija īpašumā kopš 2011. gada. Šajā dzīvoklī biju deklarēts līdz 2013. gadam. 2019. gadā dzīvokli pārdevu. Vai uz manu gadījumu attiecas likuma par iedzīvotāju ienākuma nodokli 9. panta 33. punkts?

A
atbild:
12. aprīlī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdodot nekustamo īpašumu, ja nav situācijas, ka gūtais ienākums nav apliekams, jāmaksā 20% nodoklis.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. pantā (Ar nodokli neapliekamo ienākumu veidi) noteikts, ka nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā maksātāja papildu adrese) (9. panta pirmās daļas 33. punkts);
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums (9. panta pirmās daļas 331 punkts);
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas (9. panta pirmās daļas 34.2 punkts).

Ja tas nav vienīgais īpašums, tad piemērojams pirmais kritērijs. Deklarēšanās prasība ir jebkuri 12 mēneši pēc kārtas pēdējo 60 mēnešu laikā līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai. Respektīvi, lai būtu tiesības uz nodokļa atbrīvojumu, pēdējos 60 mēnešos ir jāietilpst 12 mēnešu deklarēšanās periodam. No Jūsu sniegtās informācijas izriet, ka šis nosacījums neizpildās, tātad likuma 9. panta pirmās daļas 33. punkts nav piemērojams atbrīvošanai no nodokļa.

Par nodokļa piemērošanu individuālā situācijā jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā. Informācija saziņai VID mājaslapā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU