E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16674
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Zemes nomas maksas regulējums dalītā īpašuma situācijā laukos

J
jautā:
04. aprīlī, 2019
Aleksandrs

Labdien! Manā īpašumā ir ēka (remontdarbnīca), kura atrodas pagastā (laukos). Es to saņemu kā dāvinājumu. Zeme zem ēkas pieder citam īpašniekam, mums izveidojās dalīts īpašums un attiecīgi piespiedu nomas attiecības. Ir daudz tiesību normu, kurās noteikta maksimālā zemes piespiedu nomas maksa daudzdzīvokļu un māju īpašniekiem (6%), bet nav nekas noteikts par būvēm un ēkām, kuras izmanto komercdarbībai. Vai likumdošanā noteikta maksimālā piespiedu nomas maksa par būvēm un ēkām (ražošanas) laukos? Kāda ir tiesu prakse?

A
atbild:
09. aprīlī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nomājamās zemes lielumu un nomas maksas apmēru ietekmē veids, kādā ēka ir iegūta īpašumā.

Ja ēka iegūta īpašumā likumā “Par lauksaimniecības uzņēmumu un  zvejnieku kolhozu privatizāciju” noteiktajā kārtībā, tad saskaņā ar likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 6. panta nosacījumiem ēku īpašniekam ir garantētas tiesības nomāt zemi, ko aizņem ēkas, būves un pagalms, un vēl zemi līdz 0,5 hektāru platībā šo ēku un būvju uzturēšanai. Nomas maksa par zemi nedrīkst pārsniegt 5% no zemes kadastrālās vērtības.

Zemes robežas un platību nosaka attiecīgā novada pašvaldība.

Ja ēka ir uzbūvēta pašu spēkiem, tad saskaņā ar likuma “Par zemes reformas pabeigšanu lauku apvidos” 2. panta desmitās daļas nosacījumiem ēku un būvju īpašniekam tiek garantētas tiesības nomāt zemi, ko aizņem ēkas, būves un pagalms. Iznomājamās zemes platību, kā arī nomas maksu nosaka, zemes īpašniekam un ēku un būvju īpašniekam savstarpēji vienojoties.

Abos gadījumos, ja ēkas un zemes īpašnieki nevar vienoties par zemes nomas maksu, ir tiesības iesniegt prasību tiesā.

Civillikuma 2120. pants nosaka, ka nomas maksai jābūt patiesai atlīdzībai par lietas lietošanu un tādēļ to nedrīkst nolikt tikai izskata pēc. Savukārt atbilstoši Civillikuma 2123. pantam, ja puses nevar vienoties par atlīdzību, nomas maksas apmēru nosaka tiesa pēc sava ieskata.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU