E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16669
Lasīšanai: 4 minūtes
1
2
1
2

Dzīvojamo telpu īres tiesības

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. aprīlī, 2019
Lucja

Labdien! Līgums par pašvaldības dzīvokli ir rakstīts uz mana civilvīra vārda. Tagad mēs nolēmām, ka ērtāk būs, ja pārdošu savu dzīvokli citā pilsētā un pārcelšos uz pastāvīgu dzīvi pie sava civilvīra. Mēs gribējām to izdarīt oficiāli un likumīgi, esam jau cilvēki gados, un, ja (nedod Dievs!) es palikšu viena, lai mani nelūdz atbrīvot dzīvokli un lai es neatrastos uz ielas. Kā var mani ierakstīt dzīvokļa īres līgumā? Kā mums paskaidroja namu pārvaldē, lai ierakstītu citu personu īres līgumā, ir vajadzīga visu pilngadīgo, kuri šajā līgumā ierakstīti, piekrišana. Šajā dzīvoklī no 2001. gada dzīvoja un dzīvokļa līgumā bija ierakstīts mana civilvīra dēls. Pirms 7 gadiem dēls aizbrauca uz pastāvīgu dzīvi uz Krieviju (viņš jau mācījies tur institūtā un kalpoja Krievijas armijā, uzturēšanās atļauja Latvijā viņam anulēta), un nekādus sakarus ar tēvu viņš sen jau neatbalsta, bloķēja telefonu un sociālos tīklus. Šurp arī nebrauc. Tātad dabūt notariāli apstiprinātu iesniegumu, kurā dēls prasa izrakstīt viņu no īres līguma, nav iespējams. Mēs nesen iesniedzām iesniegumu Dzimtsarakstu nodaļā, lai oficiāli reģistrētu mūsu laulību. Bet, kā mums paskaidroja namu pārvaldnieks, arī tas nedos tiesības ierakstīt mani dzīvokļa īres līgumā kā īrnieku. Ko mums darīt?

A
atbild:
16. aprīlī, 2019

Īres tiesību jautājumus Latvijā reglamentē likums Par dzīvojamo telpu īri. Likuma 9. pants nosaka, ka “īrniekam ir tiesības iemitināt viņa īrētajā dzīvojamā telpā savu laulāto, vecākus (adoptētājus), darbnespējīgos brāļus un māsas un pilngadīgos bērnus, kuriem nav savas ģimenes, ja tam piekrituši visi attiecīgajā dzīvojamā telpā dzīvojošie īrnieka pilngadīgie ģimenes locekļi un ja iepriekš par to rakstveidā informēts izīrētājs”.

Ja īres līgumā ir iekļauta pilngadīga persona (jūsu civilā laulātā dēls), tad būtu nepieciešams iegūt viņa piekrišanu. No Jūsu uzdotā jautājuma saprotams, ka šādu piekrišanu objektīvi iegūt nav iespējams, kā arī no faktiskiem apstākļiem izriet, ka šī persona minētajā īpašumā nedzīvo. Tādējādi, lai atrisinātu šo problēmu, saskaņā ar likuma 10.1 panta 1. daļas 1. punktu dzīvojamo telpu īrniekam (Jūsu civilvīram) ir jāceļ prasība par dzīvojamo telpu lietošanas tiesību izbeigšanu (attiecībā uz viņa dēlu) un šīs personas izlikšanu no attiecīgajām telpām. Pēc attiecīgā tiesas nolēmuma spēkā stāšanās Jūsu civilvīram ir jāvēršas pie dzīvojamo telpu izīrētāja ar attiecīgo tiesas nolēmumu un jāizsaka lūgums iekļaut Jūs kā viņa laulāto (pēc laulības noslēgšanas) īres līgumā. Likuma 9. pants paredz īrnieka tiesības iekļaut īres līgumā tā laulāto, savukārt izīrētajam ir jāiekļauj tiesīgi iemitinātā persona īres līgumā: “Ne vēlāk kā triju dienu laikā pēc tam, kad īrnieka ģimenes loceklis vai cita persona iemitināta šajā pantā noteiktajā kārtībā īrnieka īrētajā dzīvojamā telpā, attiecīgās personas vārds, uzvārds un personas kods ierakstāms dzīvojamās telpas īres līgumā.”

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 106 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas