TĒMA: Nodokļi

Īpašuma izīrētājam ir izvēle starp vairākiem nodokļu režīmiem

J
jautā:
14. martā, 2019
Raitis

Man ir personiskā māja. Mājā ir pirtiņa, kuru vēlos izīrēt. Kādi nodokļi man būtu jāmaksā?

A
atbild:
15. martā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Īpašuma izīrēšana ir saimnieciskā darbība, un no gūtajiem ienākumiem ir jāmaksā nodokļi. Kādi un kādā apmērā, tas atkarīgs no tā, kādu nodokļa režīmu izvēlēsities.

Ja reģistrēsiet saimniecisko darbību, lai maksātu vispārējos nodokļus, tad no ienākuma (ieņēmumi mīnus izdevumi) ir jāmaksā vispārējais iedzīvotāju ienākums nodoklis – 20% ienākumam līdz 20 004 eiro gadā (jāmaksā reizi gadā) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kā pašnodarbinātajam – jāmaksā reizi ceturksnī. Ja ienākums mēnesī mazāks par 430 eiro, jāveic 5% iemaksas pensiju apdrošināšanai. Ja ienākums mēnesī ir lielāks, jāveic iemaksas 32,15% apmērā vismaz no 430 eiro. No starpības starp faktisko ienākumu un 430 eiro arī jāmaksā 5% pensiju apdrošināšanai, ja pamatlikme netiek maksāta no visa ienākuma.

Pirms saimnieciskās darbības sākšanas ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā.

Izīrējot īpašumu, var izvēlēties maksāt tikai vienu – 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli no gada ieņēmumiem, ja saimnieciskās darbības izdevumu nav vai tie ir nebūtiski. Šajā gadījumā izdevumus nevar atskaitīt, tikai samaksāto nekustamā īpašuma nodokli. Piecu dienu laikā pēc īres līguma noslēgšanas jāinformē par to VID, jānosūta īres līguma kopija. To var izdarīt elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Iespējams maksāt arī mikrouzņēmumu nodokli.

Informācija par nodokļiem īpašuma izīrētājiem ir Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā.