TĒMA: Pensijas

Priekšlaicīgo pensiju piešķir uz mūžu

J
jautā:
12. martā, 2019
Jānis

Ja cilvēks ir aizgājis priekšlaicīgā pensijā, vai, sasniedzot īsto pensionēšanās vecumu, tiek veikts pārrēķins?

A
atbild:
15. martā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir noteikti ierobežojumi līdz īstā pensionēšanās vecuma sasniegšanai:

  • nestrādājošām personām, kurām piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra;
  • personām, kurām ir piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, laikā, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), vecuma pensiju priekšlaicīgi neizmaksā.

Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot īsto pensijas vecumu, vecuma pensija būs tā pati priekšlaicīgi piešķirtā vecuma pensija, mainīsies tikai tās izmaksas nosacījumi.

Taču, ja pēc priekšlaicīgās vecuma pensijas piešķiršanas cilvēks turpināja strādāt un viņam ir uzkrāts pensijas kapitāls pēc pensijas piešķiršanas, tad ir tiesības pieprasīt pārrēķināt pensiju, bet tikai par šo no jauna uzkrāto pensijas kapitālu.

Pensijas piešķiršanas un aprēķināšanas jautājumos individuālā situācijā jākonsultējas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.