Sociālā apdrošināšana grūtniecei, ja tiek likvidēta darbavieta

J
jautā:
11. martā, 2019
Agnese

Labdien! Esmu grūtniecības 3. mēnesī. Šonedēļ uzzināju, ka uzņēmums, kurā strādāju, pēc 6 mēnešiem tiks likvidēts. Kā ar manu darbavietu? Vai grūtnieci ir iespējams atbrīvot no darba? Kā ar valstī noteiktajiem maternitātes/vecāku pabalstiem, ja zaudētas darba attiecības? Kā jūs ieteiktu rīkoties?

A
atbild:
26. martā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ja tiek likvidēts darba devējs – juridiskā persona vai personālsabiedrība, tas nozīmē, ka pilnībā tiek izbeigta uzņēmuma darbība (piemēram, uzņēmums tiek likvidēts saistībā ar maksātnespēju). Maksātnespējas gadījumā uzteikumu izsaka maksātnespējas administrators.

Šādā situācijā loģiskā kārtā darba devēja uzteikumu saņem visi darbinieki, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 10. punktu. Vēl šādā situācijā likums nosaka pienākumu visiem darbiniekiem izmaksāt atlaišanas pabalstu šādā apmērā:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.

Lai Jums būtu tiesības uz maternitātes pabalstu par pirmsdzemdību un pēcdzemdību atvaļinājumu un pēc tam arī vecāku pabalstu, Jums ir jābūt darba attiecībās dienā, kad sāksies grūtniecības atvaļinājums (darba ņēmējs vai pašnodarbināta persona). Saskaņā ar likumu “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” maternitātes pabalstu par grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu piešķir, ja persona neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus.

Ja sieviete grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma laikā zaudē darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu, tad maternitātes pabalstu izmaksā par visu grūtniecības atvaļinājuma un dzemdību atvaļinājuma laiku, par kuru izsniegta darbnespējas lapa.

Tiek piešķirts un izmaksāts arī vecāku pabalsts (kopā ar bērna kopšanas pabalstu).

Sievietei saglabājas tiesības uz maternitātes pabalstu 210 dienas pēc atlaišanas no darba, ja

  • no darba atlaišanas iemesls ir darba devēja likvidācija;
  • tiesības uz grūtniecības atvaļinājumu (darbnespējas lapas B 1.diena) iestājušās ne vēlāk kā 210 dienas pēc atlaišanas no darba.

Šajā gadījumā saglabājas tiesības tikai uz maternitātes pabalstu, uz vecāku pabalstu tiesību nav.