TĒMA: Nodokļi

Par laulātā un mātes dāvinātu naudu nodoklis nav jāmaksā

J
jautā:
10. martā, 2019
Andris

Vai var uzskatīt par pretlikumīgu darbību, ja mana sieva (esam oficiālā laulībā) uzdāvina man 9000 eiro, bet es savukārt šo naudu uzdāvinu savai mātei? Vai tas ir likumīgi, vai tomēr nodokļu sistēmas apiešana, nemaksājot IIN? Kā pareizāk rīkoties, lai mana māte tiktu pie šīs naudas likumīgi?

A
atbild:
22. martā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek dāvanas no fiziskajām personām, ja dāvinātāju ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē. Vīram par ienākumu – no sievas saņemto dāvinājumu – nodoklis nav jāmaksā. Tāpat arī mātei, ja dēls uzdāvinājis naudu, nodoklis nav jāmaksā.

Likumā nav noteikti ierobežojumi radu savstarpējai apdāvināšanai. Ir citi kontroles instrumenti, kā novērst nodokļu nemaksāšanu un konstatēt izdevumu neatbilstību ienākumiem. Neapliekamie ienākumi virs 4000 eiro gadā ir jādeklarē, iesniedzot nākamajā gadā ienākumu deklarāciju.