E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16513
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Darba uzteikums invalīdam

J
jautā:
07. martā, 2019
Juris

Man ir trešā invaliditātes arodgrupa. Vai darba devējs var mani atlaist no darba? Uzņēmumā būtu nostrādājis 20 gadus. Pēdējos trīs gadus uzņēmums ir mainījis nosaukumu, bet tas ir tas pats uzņēmums, kurā es visu laiku esmu strādājis. Un vai man pienākas kāda kompensācija, jo, strādājot uzņēmumā, esmu ieguvis šo trešo invaliditātes arodgrupu?

A
atbild:
25. martā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atlaist darbinieku no darba bez likumīga pamatojuma nav tiesīgs neviens darba devējs. Darba devēja rīcībā ir jābūt tiesiski pamatotiem un pierādāmiem iemesliem, kāpēc ir nolemts ar darbinieku turpmāk darba attiecības neturpināt. Atlaišanas iemeslus nosaka Darba likums.  

Izšķir trīs galvenās pamatotu iemeslu grupas, kuras Latvijas likumdevējs ir ietvēris Darba likuma 47. un 101. pantā. Tās ir:

  1. Darbinieka uzvedība– darbinieka vaina darba pienākumu nepildīšanā, kas negatīvi ietekmē darba izpildi, – DL 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. punkts.
  2. Darbinieka spējas – nepietiekama kvalifikācija, veselības problēmas – DL 101. panta pirmās daļas 6., 7., 11. punkts.
  3. Apstākļi, kas saistīti ar ekonomiskajiem un ražošanas faktoriem, – DL 101. panta pirmās daļas 8., 9., 10. punkts. Šādā situācijā darba devēja uzteikums nav saistīts ar darbinieka uzvedību vai spējām. To nosaka darba devēja neatliekama un neizbēgama vajadzība mainīt personāla sastāvu atbilstoši faktiskajām vajadzībām un uzņēmuma saimnieciskajām interesēm.

Lai gan Darba likuma 109. pants noteic aizliegumu uzteikt darba līgumu noteiktām darbinieku kategorijām, tostarp invalīdiem, tas nav absolūts. Ja uzteikuma pamatā ir ar darbinieka uzvedību saistīti apstākļi vai darba devējs tiek likvidēts, arī visu likumā aizsargāto kategoriju darbinieki, saņemot uzteikumu, tiks atlaisti. Tāpat darba devējs ir tiesīgs atlaist personu ar invaliditāti, ja tas notiek pārbaudes laikā un šis darbinieks nav pārbaudi izturējis vai nevar veikt darbu veselības stāvokļa dēļ.

Jūs savā jautājumā neminējāt iemeslus, kādēļ Jums pastāv aizdomas par darba devēja uzteikumu, tādēļ iepriekš minētais Jums sniegts kā vispārējs paskaidrojums par darba devēja uzteikumu.

Ja pastāvēs kāds no iemesliem, kāpēc darba devējs iesniegs uzteikumu, tad atlaišanas pabalsta izmaksa būs atkarīga no tā, kāds būs uzteikumā norādītais pamatojums. Darba likuma 112. pants nosaka tos pamatojumus, pie kādiem atlaišanas pabalsts ir jāizmaksā.

Tātad atlaišanas pabalsta izmaksa nevar būt darba devēja izvēle. Situācijas, kad pabalsts jāmaksā, strikti nosaka likums: uzteicot darba līgumu, pamatojoties uz 101. panta pirmās daļas 6., 7., 8., 9., 10. vai 11. punktu, atlaišanas pabalsts ir jāizmaksā šādā apmērā:

  • 1) viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • 2) divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  • 3) triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  • 4) četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.
Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 45 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU