Laulāto mantiskās attiecības

J
jautā:
06. martā, 2019
O.

Labdien! Būdama laulībā (laulības līguma nav), saņēmu bankā hipotēkas kredītu dzīvokļa pirkšanai un remonta veikšanai tajā. Šo naudu daļēji ieskaitīju vīra kontā, un tā palika viņa rīcībā ar nolūku, ka viņš nodarbosies ar remonta lietām jaunajā, ģimenei nopirktajā dzīvoklī (arī nav rakstiska līguma, nauda bija uzticēta ar mutisku mērķi). Pēc kāda laika pārdevu man pirms laulības piederošo dzīvokli un ar bankas ieskaitījumiem papildināju viņam summu remonta veikšanai. Viņš kādu laiku to kārtīgi darīja, un mēs sākām dzīvot jaunajā, līdz pusei izremontētajā dzīvoklī, bet pēc tam viņš pēkšņi aizgāja no ģimenes. Norēķinu vai atskaiti par izlietoto naudu es no viņa neesmu saņēmusi. Man ir aizdomas, ka remontam nebija iztērēta visa manis pārskaitītā nauda un viņš daļu piesavinājies, iztērējis savām vajadzībām. Īstās bankas kontu izdrukas (PDF) viņš man nedod, redzēju tikai koriģētus failus ar pārskaitījumiem un skaidras naudas izmaksām no konta. Kādi Civillikuma (vai jau Krimināllikuma?) panti attiecas uz šo situāciju par uzticēto naudu? Uz ko atsaukties pieteikuma prasībā par laulības šķiršanu un kopīgās mantas sadali? Vai starp laulātajiem var būt arī saistību tiesības, ja nav noslēgts rakstisks līgums? Viņš ir mans parādnieks vai tomēr juridiskais vīrs, un mana naudas plūsma arī ir manta, kuru dalām? Jautāju n-tiem juristiem, bet viennozīmīga viedokļa nav. Liels paldies!

A
atbild:
01. aprīlī, 2019

Saskaņā ar Civillikuma 89. pantu “viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās”.  Tas nozīmē, ka laulības laikā iegādātais īpašums un izdevumi, kas veikti tā uzlabošanai (remonts), ir abu laulāto kopmanta. Attiecībā uz naudas izlietošanas pamatotību (atskaites par naudas izlietošanu remontam) Jums ir tiesības prasīt no Jūsu laulātā detalizētu skaidrojumu, taču jebkurā gadījumā tā būs abu laulāto kopmanta.  Pirms laulības iegādātais īpašums ir Jūsu atsevišķais īpašums. Saskaņā ar Civillikuma 90. pantu “abu laulāto kopīgo mantu (89. p. 2. d.) laulātie pārvalda un ar to rīkojas kopīgi, bet, abiem laulātajiem vienojoties, to var pārvaldīt arī viens no viņiem. Viena laulātā rīcībai ar šo mantu nepieciešama otra laulātā piekrišana”. Tādējādi, ja jūs nodevāt savu mantu (naudas līdzekļus) Jūsu vīra pārvaldīšanā (remonta veikšanai), tad uzskatāms, ka Jūs esat devusi savu piekrišanu šādām darbībām. Tas, ka Jums ir tikai aizdomas, ka Jūsu laulātais ir rīkojies negodprātīgi, neliecina vēl par šāda fakta pamatotību. Lietā varētu pastāvēt strīds par Jūsu individuālās mantas (naudas līdzekļu, kurus Jūs ieguvāt no sava atsevišķā īpašuma pārdošanas) atprasīšanu. Šāda atprasīšanas iespēja būtu piemērojama vien tad, ja Jūsu vīrs zināja par šādas naudas izcelsmi un Jūs nebijāt to uzticējusi remonta veikšanas mērķim. Taču, kā Jūs jau norādījāt jautājumā, Jūs papildinājāt Jūsu laulātā kontu kredītiestādē ar mērķi turpināt dzīvokļa remontu. No minētā secināms, ka Jūs labprātīgi pieņēmāt lēmumu ieguldīt savu atsevišķo mantu kopīpašumā. Laulāto kopīgās mantas jēdziena skaidrojums ir apskatīts arī LV portāla rakstā Par laulāto kopīgo un atsevišķo mantu.  Tiesību akti, uz kuriem atsaukties laulības šķiršanas pieteikumā, būtu Civillikuma 70., 71., 72., 73. un 74. panta, vienlaikus izvērtējot faktisko situāciju. Atbildot uz jautājumu, vai starp laulātajiem var būt arī saistību tiesības, ja nav noslēgts rakstisks līgums, jānorāda, ka saskaņā ar Civillikuma 1511. pantu “līgums plašākā nozīmē ir ikkatra vairāku personu savstarpēja vienošanās par kādu tiesisku attiecību nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu. Līgums šaurākā, šeit pieņemtā nozīmē ir vairāku personu savstarpējs ar vienošanos pamatots gribas izteikums, kura mērķis ir nodibināt saistību tiesību”. Savukārt saskaņā ar Civillikuma 1473. pantu “tiesiska darījuma forma atkarājas no lietas dalībnieku ieskata, izņemot likumā tieši norādītus gadījumus”. Tas nozīmē, ka tiesisks darījums (līgums) var būt noslēgts arī mutvārdos, ja vien normatīvie akti nenosaka obligātu rakstisku formu. No iepriekšminētā izriet, ka starp laulātiem var pastāvēt saistību tiesības arī gadījumos, kad nav noslēgts rakstveida līgums. Katrs konkrēts gadījums jāvērtē individuāli, konsultējoties ar juristu vai zvērinātu advokātu. Atbildot uz jautājumu, vai juridiskais vīrs ir parādnieks un vai naudas plūsma arī ir manta, kura dalāma, jāatzīst, ka, jautājumu attiecinot uz naudas līdzekļu izlietošanu kopīpašuma remonta vajadzībām, pirmšķietami Jūsu vīrs nebūs atzīstams par parādnieku, savukārt kopīgie naudas līdzekļi ir laulāto dalāmā manta.