TĒMA: Pensijas

Pabalstu nevar saņemt, ja ir nokavēts tā pieprasīšanas laiks

J
jautā:
05. martā, 2019
Sanita

Tētis nomira pirms gada un septiņiem mēnešiem. Kā pēc tēta nāves mamma kā laulātā var saņemt tētim maksāto pensiju? Nesen tik uzzinājām, ka ir šādas tiesības laulātajam.

A
atbild:
13. martā, 2019
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Ausma Ziemele , Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Saskaņā ar tiesību normām līdz 2018. gada 31. decembrim pensijas saņēmēja nāves gadījumā pārdzīvojušam laulātam bija tiesības uz vienreizēju pabalstu mirušā laulātā divu pensiju apmērā. Šo pabalstu pārdzīvojušais laulātais varēja pieprasīt sešu mēnešu laikā no mirušā laulātā nāves dienas.

No  2019. gada 1. janvāra  tiesību normas paredz, ka pārdzīvojušam laulātam 12 mēnešus pēc laulātā nāves dienas  ir tiesības uz pabalstu 50% apmērā no mirušā laulātā piešķirtās pensijas, kā arī piemaksas, ja tāda bija piešķirta uz nāves dienu. Tiesības uz šo pabalstu ir pārdzīvojušam laulātam, ja pensijas saņēmēja nāve ir iestājusies ne agrāk kā no 2019. gada 1. janvāra. Šajā gadījumā arī ir noteikts pabalsta pieprasīšanai 6 mēnešu termiņš.

Tādējādi šajā gadījumā pārdzīvojušam laulātam nav tiesību uz vienreizēju pabalstu mirušā laulātā divu pensiju apmērā, jo ir nokavēts pabalsta pieprasīšanas laiks. Nav tiesību arī uz 12 mēnešu pabalstu, jo pensijas saņēmēja nāve ir iestājusies pirms 2019. gada 1. janvāra.

Sīkāku informāciju par tiesībām uz pabalstu persona var  iegūt VSAA mājaslapā vai VSAA nodaļā.