E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16433
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Vai SIA valdes loceklis var darboties konkurējošā uzņēmumā

J
jautā:
03. martā, 2019
INTERESENTS

Ja persona ir ievēlēta SIA par valdes locekli, vai šī persona var paralēli darboties citā, konkurējošā, komercsabiedrībā?

A
atbild:
04. aprīlī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Toms Vilnis, zvērināta advokāta palīgs

Lai konkrēti atbildētu uz Jūsu jautājumu, jāsaprot, kas ir domāts ar “paralēli darboties”.

Komerclikuma 171. pants nosaka konkurences aizliegumus attiecībā uz kapitālsabiedrības valdes locekļiem, kas cita starpā aizliedz savā vai trešās personas vārdā vai labā slēgt darījumus vai būt par valdes locekli konkurējošā kapitālsabiedrībā. Ar padomes piekrišanu, bet, ja tāda nav izveidota, ar dalībnieku sapulces piekrišanu valdes loceklis var veikt vai ieņemt Komerclikuma 171. pantā minētās darbības un amatus. Ja piekrišana nav saņemta, tad SIA (ar to domāta jautājumā minētā kapitālsabiedrība) ir tiesības prasīt zaudējumu atlīdzību vai attiecīgo darījumu atzīšanu par tādiem, kas noslēgti SIA vārdā, un gūtā ienākuma vai prasījuma tiesību uz to nodošanu SIA.

Ja valdes loceklis darbojas konkurējošā komercsabiedrībā citā veidā un tas nav tieši aizliegts ar Komerclikuma 171. pantu vai citu normatīvo aktu, tad jāņem vērā tiesību principi, uz kuriem ir balstīts valdes locekļa amats. Valdes loceklim savi pienākumi jāpilda kā krietnam un rūpīgam saimniekam, un tas ir uzticamības amats. Ja valdes loceklis, piemēram, izveidos savu, konkurējošu, kapitālsabiedrību vai darbosies citā konkurējošā kapitālsabiedrībā kā padomes loceklis vai darbinieks, šāda darbība, visticamāk, kaitēs viņa pienākumu izpildei, radīs interešu konflikta situācijas un SIA dalībnieku uzticība pret valdes locekli zudīs.

Ņemot vērā valdes locekļa amata būtību, valdes loceklim būtu visi savi spēki jāvelta savu primāro pienākumu izpildei SIA un jāatturas no jebkādām situācijām, kas var kaitēt SIA interesēm. Pretējā gadījumā atkarībā no situācijas valdes loceklim var rasties civiltiesiska atbildība pret SIA vai pat kriminālatbildība.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU